برای امروز که روز زن است + پیام زهرا رهنورد

ashoura-54رادیو زمانه: برای امروز که روز زن است، امسال آمده ام که متفاوت بنویسم!
امسال دوست دارم در روز زن نه از سینه های هوس انگیز بنویسم نه از لبهای خوش فرم! نه از فمینیسم، نه از موهای بیتاب زیر روسری! نه از مادربزرگ و نه از حس نکبت زن بودن در این سرزمین! نه از بکارت، نه از نگاه بیرحم مردسالار جامعه و نه لذت سیب سرخ حوا!

اینبار برخلاف هرسال که گذشت، هرسال پیش از این روزهای سبز، قلمم به گله از مردان نمیرود! دلم نمیخواهد با تحقیر، سبیلهاشان را به رخشان بکشم و صدای کلفتشان را و مردانگی و غیرتشان را به تمسخر بگیرم.

امسال میخواهم برای روز زن از مردها هم بگویم و اینکه چقدر بهشان بالیدم! که بهم بالیدیم. اصلا مگر میشود سهراب را بیاد آورد و اشکان و آرش را و هنوز گله مند بود؟ مگر میشود ترانه را با امیر مقایسه کرد و گفت این والاتر است یا دیگری؟!

امسال آمده ام نه از نقض حقوق زن، که از نقض حقوق انسان در دیاری بگویم که ما وارثش هستیم.

نه! گله ی من، گله ی دردمند زنان سرزمین من ، شکوه ی دلگیر مردانش نیز هست! درد مشترکیست که ما با سکوت فریاد کردیم و با فریاد بغض. تلخی توهین به شخصیت و شعورمان که تنها با همبستگیمان شیرین شد. قصه ی ما، غمنامه ی تبار زنان و مردان شجاعیست که در خاک خود به اسارت گرفته شدند. این حقیقت منست و حقیقت مرد سرزمین من. یک نسل از جنس خس و خاشاک ،محارب و نترس. زن و مرد هم ندارد!

نه آقایان! من گله ای ندارم! من به چشم خود دیدم که مردانی همه قوی هیکل چفیه های خفت بر گردن سوار بر موتورهاشان چماقهاشان را بر سر ما میچرخاندند، اما من زنان باطوم به دست را هم دیدم که نگاه تنفرآمیزشان را در چشمانمان میدوختند.

میخواهم بگویم بغض شما هم کمتر از ما نیست. ما دختران و پسران این سرزمین رفیق ترانه های تنهایی هم شدیم وقتی کنار هم روی پشت بامها فریاد آزادیخواهی میکشیدیم و در خیابانها پابه پای هم میدویدم و مشت گره میکردیم و سفتی باطوم نصیب تن تردمان میشد. وقتی که زیر میگرفتند با ماشینهای غول پیکرشان ما را و تنی خرد میشد و صدای تیر می آمد و کنار دستیت روی زمین می افتاد بیجان و رد خون دلمه میبست.

وقتی پشت درهای اوین نام عزیزان دربندمان را فریاد میکشیدیم . وقتی که شیوا در سلولهای انفرادی جوانیش را میسوزاند و محمدرضا کمی آنسوتر به امید آزادی مشق اعتراف تمرین میکرد. وقتی که با هم بودیم وقتی که کتک خوردیم و دویدیم و نترسیدیم و وقتی که مردیم!

همان زمان که چشمان ندا در نگاهمان گره خورد، فریاد ندا نترس، مانند لبخند سهراب در ذهنمان جاودانه شد و امیر و محسن و سعیده و کامران و ترانه و کیانوش خاطرات مشترک ما شد. مگر اینهمه را یادمان میرود؟ نه! ما خود تاریخ شدیم. من و تو زنان و مردان امروز ، تاریخ دیروز و فردا شدیم و یادمان نمیرود. ما در بدترین و دلسردکننده ترین روزها پشت سر هم ایستادیم و بهم امید دادیم در خونین ترین روزهامان با هم اشک ریختیم و عزادار بودیم. ما قسم خوردیم که تا به آخر ایستاده ایم. ما زن و مرد جنگیم و از همان اول اتمام حجت کرده بودیم.

ما آنقدر خاطرات مشترک ، آنقدر درد مشترک داریم که جایی نمی ماند از برتر بودن زن بگوییم یا مرد! ما بی آنکه بخواهیم تواناییهامان را به رخ هم بکشیم برابری را اثبات کردیم و هنگام دفاع از آرمانهامان نشان دادیم توفیری نمیکند زن باشی یا مرد!

رایحه فرخ نژاد
رادیو زمانه
رسانه شمایید


زهرا رهنورد: «آبروی یک نظام به میزان ارج نهادن به زن است»

زهرا رهنورد در پیامی به مناسبت روز جهانی زن، تحجر و تبعیض‌های قانونی علیه زنان را به چالش کشیده و از قدرشناسی جنبش سبز نسبت به نقش بزرگ زنان گفته است. به تاکید او، تاریخ ایران بدون حضور زنان شاهد نقطه اوجی نبوده است.

خانم رهنورد در پیام خود، تصریح کرده که جنبش سبز اهمیت این روز بزرگ را می‌شناسد و از رنج‌ها و نامرادی‌هایی که زنان برای مطالبات خود تحمل کرده‌اند، آگاه است. زهرا رهنورد، زنان ایرانی را همدوش و همپای مردان در تاریخ مبارزات آزادی‌خواهانه دانسته و بر سهیم بودن آنان در سرنوشت ملی و انسانی خود تاکید کرده است.

زهرا رهنورد از لزوم بازنگری در آینه تاریخ به پاس روز جهانی زن گفته و این پرسش را پیش کشیده که آیا زن ایرانی سزاوار رفتارهای تبعیض‌خواهانه‌ای است که فرهنگ حاکم و قوانین من درآوردی مجلس  به او تحمیل کرده‌اند؟ وی با مرور نقش زن ایرانی در جنبش تنباکو، جنبش مشروطه، انقلاب و جنگ،  رفتارها و قوانین نقاب‌زده‌ای را که در آستین نیروهای واپس‌گرا و حاکمیت پنهان شده‌اند، به زیر سوال برده است.

چند همسری در هزاره سوم

خانم رهنورد طرح قانون چندهمسری در آستانه هزاره سوم میلادی، دنیای ماهواره و قدرت رسانه‌ای را متحجرانه خوانده است. او تاکید کرده که دیگر زمان کمون اولیه نیست و دنیای مدرن، دنیای فردیت و عشق و محبت یک زن و مرد به یکدیگر و دنیای فرزندانی است که به آغوش یک پدر و یک مادر نیازمند هستند. رهنورد پرسیده که آیا لازم است برای ایجاد یک نظام ادونیستی لذت‌گرا، قانون تدوین شود؟  پاسخ خود او این است که باید لذت‌گرایان را به حال خود گذاشت، زیرا کار خود را خوب بلدند!

زهرا رهنورد با اشاره به قوانینی همچون دیه نابرابر زن و مرد، قانون طلاق و تابعیت، قانون حضانت مادران و سن پایین مسئولیت کیفری دختران، از ارا‌ئه الگوهای رفتاری زن سلیطه، بداخلاق، مطیع یا سلطه‌طلب در برنامه‌های صدا و سیما انتقاد کرده و خواهان نشان‌دادن زنان واقعی و باعزت در برنامه‌های تلویزیونی شده است. خانم رهنورد اظهار اطمینان کرده که مردان آزاده کشور نیز از تبعیض علیه زنان رنج می‌برند و سرافکنده‌اند.

ستایش استواری زنان مبارز

خانم رهنورد در این پیام، یادآوری کرده که زنان آزادی‌خواه و مبارز دیگر از زندان و تهدیدها هراس ندارند. وی استواری و مقاومت زنان روزنامه‌نگار،  مدافعان حقوق زن، کودک، حقوق بشر و زنان کارگر ومعلم را ستوده است.

به گفته زهرا رهنورد، آبروی یک نظام و مشروعیت آن در گرو احترام به ملت و مطالبات آن و به ویژه  ارج نهادن به شهروندان زن است. خانم رهنورد در پایان پیام خود، با تبریک روز جهانی زن، ابراز امیدواری کرده که جنبش سبز در جهت رفع تبعیض‌های جنسیتی قدم‌های بلندی بردارد.

دویچه وله

رسانه شماییدAdvertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: