فیلم حمله به کوی دانشگاه افشاگر و سندی برای محاکم بین المللی است

شبکه جنبش راه سبز (جرس): متعاقب پخش صحنه هایی از حملات نیروهای یگان ویژۀ پاسداران و لباس شخصی ها به کوی دانشگاه تهران در ساعات اولیۀ ۲۵ خرداد ماه امسال- که اخیرا بی بی سی فارسی آنرا منتشر نموده- دو تن از فعالان ایرانی، ضمن بررسی ابعاد مختلف این مسئله، پخش فیلم مذکور را «افشاگر واقعیت» و»خلاف اظهارات برخی مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر حملات نیروهای خودسر و نیروهای خارجی» ذکر کردند.

دو روز پس از انتخابات ریاست جمهوری و در حالی که اعتراضات به نتایج آن در حال شکل گرفتن بود، گروهی از دانشجویان ساکن کوی دانشگاه تهران، در شامگاه یکشنبه ۲۴ خرداد دست به تجمعی اعتراضی زدند که با حملات خشن و خونین یگان ویژۀ نیروی انتظامی و لباس شخصی‏ها مواجه شد. دفتر تحکیم وحدت از جان باختن پنج دانشجو و زخمی و بازداشت شدن تعداد زیادی از دانشجویان خبر داد و مقامات و رسانه های رسمی نیز، ضمن اعلام صد زخمی، حمله کنندگان را نیروهای «خودسر» و «نامشخص» ذکر کردند. با گذشت هشت ماه از آن حادثه، دوشنبه هفته گذشته تلویزیون بی‏بی‏سی فارسی برای اولین بار، صحنه هایی از حملات را پخش کرد که با واکنش و استقبال زیادی روبرو شد.

سعید قاسمی‏نژاد، سخنگوی دانشجویان و دانش‏آموختگان لیبرال ایران و حسین لاجوردی، رییس انجمن پژوهشگران ایران، طی گفتگوئی با رادیو زمانه، به بررسی ابعادی مختلف از این مسئله پرداخته اند.

این حمله بار اول نبود اما پخش آن…

قاسمی نژاد در آغاز با بیان این نکته که «این حمله فقط مربوط به امسال نیست و سالهای ۷۸ و۸۲ نیز چنین حملاتی رخ داد»، نقطه بارز در زمینه فیلم بی بی سی را «مشاهدۀ این خشونتها توسط مردم» ذکر کرد و تصریح نمود «چنین حمله‏هایی تقریباً به امر معمولی در جمهوری اسلامی تبدیل شده؛ اما قبلا یا یک سری عکس از آنها پخش شده بود و یا شاهدان حادثه مشاهدات خود را می‏گفتند و شاید مردم خیلی متوجه عمق ماجرا نمی‏شدند، اما برای اولین بار فیلمی از این حمله دیدند و وحشت و هراسی را که دانشجویان در آن زمان با آن مواجه می‏شوند را لمس کردند.»

این فعال دانشجویی پیرامون «اولین پرسشی که برای وی پس از نمایش فیلم مطرح شد»، می گوید «اولین پرسش این است که فیلم چگونه به بی‏بی‏سی رسیده است. مثلا فیلم مرگ ندا را در وب پخش کردند و به شبکه‏های تلویزیونی هم ایمیل شد که یک سری شبکه‏ها آن را پخش نکردند و شبکه‏هایی هم اقدام به پخش آن کردند. بعید است که این فیلم اینگونه به بی‏‏بی‏سی رسیده باشد. چون در اینصورت شبکه‏های دیگری هم آن‏ را پخش می‏کردند و ظاهراً این فیلم فقط به بی‏بی‏سی رسیده است.»

وی سوالاتی مبنی بر اینکه «آیا فیلم از طریق خبرنگاری به این شبکه رسیده است؟ آیا این فیلم به مقامات بالای بی‏بی‏سی ارسال شده است؟ و چرا اصلا برای این شبکه فرستاده شده است؟» را هم از ابهامات خود در این مورد بیان کرد و ادامه داد «این سؤال هم مطرح است که این فیلم چه زمانی به دست بی‏بی‏سی رسیده است. می‏دانیم که فیلم حداقل یک روز پیش از پخش در اختیار بی‏بی‏سی بوده است. چون از یک شب پیش از پخش فیلم، اعلام شد که چنین فیلمی قرار است پخش شود. از سوی دیگر، این فیلم ادیت شده است و فقط بخشی از ماجرا را نشان می‏دهد. آیا این فیلم را بی‏بی‏سی ادیت کرده است یا این که فیلم به همین شکل به این شبکه رسیده است؟ این‏ها پرسش‏های جدی هستند که در این رابطه مطرح می‏شوند. چون اتفاقی که افتاده، با برکناری آقای رجب‏زاده مرتبط بوده است.»

ارتباط با تغییر ناگهانی فرمانده انتظامی تهران بزرگ

قاسمی نژاد پیرامون ارتباط پخش این فیلم با تغییر ناگهانی فرمانده انتظامی تهران بزرگ خاطرنشان کرد «در حال حاضر در ایران، سپاه مدعی است که نقش چندانی در وقایع اخیر نداشته است و می‏خواهد خشونت‏های رخ داده را به گردن نیروهای دیگر، از جمله نیروی انتظامی بیاندازد و نیروی انتظامی هم به همین ترتیب سپاه را متهم می‏کند. آقای رجب‏زاده در مراسم تودیع خود گفت ما نه کسی را کشته‏ایم و نه کشته داده‏ایم.»

تطهیر چهرۀ لباس شخصی ها یا…؟

سخنگوی دانشجویان و دانش‏آموختگان لیبرال، پخش این فیلم در موقعیت کنونی را حامل چند نکته دانست و خاطرنشان کرد «نکته‏ اول این است که صریحاً اعلام می‏شود رجب‏زاده دستور حمله را داده است.نکته‏ دوم این است که لباس شخصی‏هایی که معمولا آقای سعید حدادیان آنها را جمع‏آوری می‏کرده است، زیر نظر مستقیم سپاه هستند.در بخش ادیت‏شدۀ فیلم، نیروهای گارد ویژه دانشجویان را‏ کتک می‏زنند و نیروهای وابسته به سپاه که آنها را در عملیات‏ مختلف دیده‏ایم که بسیار وحشی هستند، جلوی گارد ویژه را می‏گیرند.در نتیجه این شائبه را ایجاد می‏کند که فیلم به طور ادیت شده برای تطهیر چهره‏ سپاه منتشر شده باشد.» وی خاطرنشان کرد: «این فیلم همچنین نشان داد این بحث‏ که گارد ویژه فرزندان خود این ملت هستند، گناه دارند وتحت فشار این حرکات را انجام می‏دهند، درست نیست.در فیلم می‏بینیم که در آن شب آنها دانشجویانی را که روی زمین افتاده‏ بودند، کتک می‏زدند. فرمانده که آنها را مجبور نکرده بود دانشجویان را به این شکل بزنند.»

صحنه های دیگر حمله کجا بود؟

سعید قاسمی نژاد با تاکید بر این نکته که «صددرصد این فیلم ادیت شده بود» خاطرنشان کرد «مسلما بخش‏های خشونت‏بارتری که ممکن بود کینه‏ مردم را بیش از این افزایش بدهد، منتشر نشده است.»

وی در این زمینه گفت «چون‏ فیلم حمله به اتاق‏ها، کتک زدن بچه‏ها در ساختمان‏های کوی و… منتشر نشده است و به نظر می‏رسد، آنچه در این فیلم می‏بینیم، انتهای ماجرا است.در عکس‏هایی که از این حمله منتشر شده، حجم خشونت بسیار بالا است. حتی به در دو دیوار رحم نکرده‏ بودند.اما در این فیلم، با معیارهای خود جمهوری اسلامی و در مقایسه با خشونت‏هایی که از این نیروها سراغ داریم که با ماشین از روی مردم رد می‏شوند و یا در مواردی چند نفر را آن‏قدر کتک زده بودند که کشته شدند، چهره‏ انسانی‏تری از این نیروها خلق شد.یعنی نیمه‏شب دانشجویان را از خوابگاه‏ها بیرون کشیده‏اند، فقط چند باتوم می‏زنند، دانشجویان را آن‏جا روی هم می‏اندازند و یا لگد می‏زنند.به همین دلیل این فیلم حتما ادیت شده است و سعی کرده از یک طرف فقط نیروی انتظامی را مقصر جلوه بدهد و از یک طرف با توجه به معیارهای خودشان، چهره‏ی معقول‏تری از خودشان نشان بدهند.»

نمایش تضاد در اظهارات مقامات نظام

حسین لاجوردی در توضیح این فیلم ابتدائا از زاویه ای دیگر به این قضیه نگاه کرده و با بیان پرسشهایی مبنی بر اینکه «شرایط به‏دست آوردن این فیلم چگونه بوده است؟ چه زمانی این فیلم به دست بی‏بی‏سی رسیده است؟ همان چند روز اول شروع این ماجرا و حمله‏ی گارد ویژه به کوی دانشگاه یا آیا هشت ماه بعد به دست این شبکه رسیده است؟ اگر همان روز بوده، چرا تا کنون پخش نشده؟ اگر جدید آمده، به چه شکل آمده؟ زمان این فیلم چقدر است؟ چون به هرحال فقط چند دقیقه از این فیلم نشان داده شده است و ما نمی‏دانیم کل فیلم چقدر است»، به بیان دیدگاه خود می پردازد.

وی می گوید «به نظر من بحثی که در این فیلم مطرح است، به خصوص در مرحله‏ اول، تضاد بین گفته‏های مسئولین نظام است که از طریق منابع رسمی خود در مجامع بین‏المللی اعلام کرده‏اند که پلیس فقط مسئول اجرای قانون است و فقط در این جهت که به مردم آسیبی نرسد حرکت می‏کند.اما درفیلم می‏بینیم که پلیس نه فقط مسئول اجرای قانون نبوده، بلکه با سازمان‏یافتگی خیلی مشخصی این حمله انجام شده است.سؤالاتی هم در این رابطه مطرح است که چرا پلیس در پاسخ به دانشجویی که هیچ سلاحی در اختیار ندارد و اصولا از خشونت در تحولات ماههای اخیر پرهیز کرده، سنگ پرتاب می‏کند؟

نحوه‏ عملکرد پلیس در اینجا به چه شکل است؟ بسیاری مسائل دیگر نیز هستند که ما از آن‏ها آگاه نیستیم؛ مثل کشته‌شده‏ها، زخمی‏ها شکنجه شده‏ها و تجاوز شده‏ها را هیچ‏کدام ما نمی‏دانیم.»

از کجا بی بی سی به این نتیجه رسیده است و آیا هدف این است که ...

لاجوردی در زمینه محتوایی و تحلیل بی بی سی هنگام پخش این فیلم خاطرنشان می کند «در جایی از فیلم می گوید «نزن! دست نگهدار!»، از کجا بی‏بی‏سی به این نتیجه رسیده است که این را بسیجی‏ها و لباس شخصی‏ها دارند از گارد ویژه درخواست می کنند؟ از کجا معلوم است، شاید بی‏بی‏سی مسائلی را در این فیلم می‏بیند که ما در این محدوده‏ی ۷−۸ دقیقه‏ای نمی‏توانیم ببینیم.از نظر من، مهم‏ترین مساله در محتوای فیلم این است که این فیلم صددرصد سیاسی و جهت‏گیرانه است. آیا فیلم از داخل آمده و می‏خواهند عده‏ای را مظلوم نشان بدهند و عده‏ای را ظالم نشان بدهند؟ عده‏ای را بگویند تقصیر نداشته، بلکه گروه دیگری مقصر هستند؟ می‏خواهد نشان بدهد که باید از گروهی پشتبیانی کرد و گروه دیگری را در گوشه‏ دیوار قرار داد؟ از بسیج و لباس شخصی‏ها پشتیبانی کرد که اینها تقصیر نداشتند و به نیروهای گارد ویژه ضربه زد؟»

بعد از هشت ماه سکوت…

رییس انجمن پژوهشگران ایران، پیرامون «هشت ماه سکوتی که در این مورد از سوی مقامات مختلف جمهوری اسلامی صورت گرفت و کلاً از این حمله و عوامل آن سخنی گفته نشد»، می گوید «جایی مانند کهریزک هم که افشا شد، به این دلیل بود که فرزند یکی از مقامات جمهوری اسلامی در آنجا کشته شده بود و رژیم ناگزیر شد سکوت در این زمینه را بشکند و پرونده را دنبال کند.تازه اگر دنبال کند؛ چون هنوز مشخص نیست که پرونده‏ی کهریزک هم به کجا خواهد رسید.

اما بحث اصلی من این است که ما باید بتوانیم در جهت به واقعیت رساندن مسائلی که در ایران می‏گذرد و افشای آن نزد مقامات بین‏المللی کمک‏هایی را بخواهیم.

نتیجه اینکه …

لاجوردی در پایان بر این نکته تاکید کرد که «ناگزیر باید از بی‏بی‏سی بخواهیم که حداقل با جوامع حقوق بشری مانند عفو بین‏الملل، اتحادیه‏ اروپا و سازمان‏های این‏چنینی که در ارتباط با نقض فاحش حقوق بشر در دنیا و در حال حاضر در ایران دارند کار می‏کنند، همکاری کند و این فیلم یکی از مهم‏ترین سندهایی است که در هشت ماه اخیر به دست آمده است و ارزش این سند برای حقانیت و گویایی جنبش مردمی ایران بسیار مؤثر خواهد بود.»

جرس

رسانه شمایید


فیلم منتشر نشده ای از حمله به کوی دانشگاهAdvertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: