اصفهان – گزارش درگیریها و حمله گسترده به مراسم ختم آیت الله منتظری + ویدئو

درکیریهای اصفهاندر حالی که قرار بود طبق اعلام قبلی مراسم روز سوم حضرت آیت الله منتظری به دعوت آیت الله طاهری در مسجد سید اصفهان برگزار شود، این مراسم با حمله گسترده نیروهای امنیتی و دستگیری گسترده مقلدین ایشان برگزار نشد.

به گزارش کلمه شب گذشته به دستور یک ارگان دولتی ،درخواست لغو مراسم آیت الله منتظری در مسجد سید اصفهان صادرشد.

بنابر اخبار رسیده به آینده، با این حال گویا، آیت الله طاهری، امام جمعه و نماینده سابق رهبر انقلاب در اصفهان این درخواست را رد کرده و بر حضور خود در این مراسم تاکید داشته است.
بر اساس گزارش نوروز، مردم اصفهان صبح امروز در ساعت اعلام شده در مسجد سید اصفهان حضور یافتند که با درها بسته مسجد مواجه شدند اندکی پس از آن نیروهای یگان ویژه که تعداد آن بیش از 2000 نفر گزارش شده است، روبروی مسجد سید حاضر شدند و مردم را از مسجد دور کردند.
مردمی که برای عزاداری مرجع تقلید خود به مسجد سید آمده بودند با شعارهای الله اکبر، هیهات من الذله، منتظری زنده است مرجع پاینده است به این حرکت اعتراض کردند که با حمله گسترده و همه جانبه نیروهای امنیتی و شلیک گازهای اشک آور مواجه شدند.

به گزارش خبرنگار جرس، مردم شعارهایی چون» خامنه ای قاتله ولایتش باطله» و » امام زمان خودش میاد  نایب زوری نمیخواد» سر می دهند و پلیس با خشونت تمام سعی در متفرق کردن مردم دارد.

به گزارش خبرنگار جرس حجم شلیک گاز اشک آور بسیار بالا بوده است و علاوه بر آن نیروهای نظامی، امنیتی و لباس شخصی نیز با باتوم ، زنجیر، سنگ و چماق به شدت مردم ناراضی را ائم از زن و کودک مضروب کرده اند.
تعداد دستگیرشدگان بیش از 50 نفر گزارش شده که در بین آن ها نام حجه الاسلام دکتر مسعود ادیب که از استادان به نام حوزه و دانشگاه است به چشم می خورد.
نیروهای لباس شخصی پس از ضرب و شتم شدید حاضران به سمت حجت الاسلام ادیب عضو جبهه مشارکت که سخنران این مراسم بود حمله‌ور شدند. دکتر حجه الاسلام ادیب، عضو جبهه مشارکت و رئیس ستاد انتخاباتی مهندس موسوی در شهر قم بود.

بنا بر اخبار رسیده از اصفهان جمعی از مردم اصفهان با ایجاد حلقه‌ به دور این روحانی فریاد می‌زدند که اجازه هتک حرمت به روحانیت را نخواهیم داد که این حلقه با حمله گسترده و شدید لباس شخصی‌ها شکسته شد و با پرتاب گاز فلفل به صورت این روحانی، او به صورتی اهانت آمیز دستگیر شد.

از اصفهان همچنین گزارش می شود که از حضور آیت الله طاهری در مراسم جلوگیری شده و با وجود اصرار آیت اله طاهری به حضور در مراسم و همراهی مردم، نیروهای امنیتی از عبور ماشین ایشان از اتوبان خیام اصفهان به سمت مسجد سید جلوگیری کردند و بیت ایشان را به محاصره خود در آوردند.
هم اکنون بیت حضرت آیت الله طاهری در محاصره نیروهای یگان ویژه است.

همچنین صبح امروز نیروهای لباس شخصی قصد تعرض به آیت الله طاهری را داشتند که اطرافیان آیت الله مانع این اقدام شدند.

آیت الله طاهری امام جمعه سابق شهر اصفهان و از جمله روحانیون پیشرو بود که در 17 تیر 1381 و با نوشتن متنی اعتراضی از این سمت استعفا کرد.

در بخشی از این استعفا نامه آمده بود:»اصل جمهوري يعني جابجايي مرتب و مكرر مديران كشور و جامعه مدني يعني نقد و انتقاد مداوم برنامه‌هاي حكومت‌‌و انقلاب يعني تأمين و تضمين خواسته‌هاي ملت كه مع‌الاسف امروز واقعيت غير از اينها است. مصلحت كشور بعيد است و آزادي كه اين سالها هر دو را به مسلخ و مقتل مي‌بينيم. هنگامي كه از وعده‌ها و قول و قرارهاي اول انقلاب ياد مي‌آورم، همچون بيد بر سر ايمان خويش مي‌لرزم.»

وی که از شاگردان آیت الله منتظری نیز بود در بخشی از استعفانامه خود در خصوص حصر ایشان نوشت:»حصر فقيهي وزين و مجاهدي نستوه و مرجعي مبارز كه ثاني اثنين انقلاب و از اساطين نظام و اوتاد حوزه و اعاظم فقه و افاخم كشور است با كدام عقل و نقل و آيه و حديث و عرف و شرع و سياست قابل توجيه است؟ سوابق مستحسن و مدارج علمي چه فقيه و مرجعي همسنگ حضرت آيت‌الله منتظري مدظله است؟

معظم‌له نيمي از حوزه است و حوزه نيمي از اسلام و براين شناخت بود كه رهبر فقيد و عظيم‌الشأن انقلاب اسلامي، حضرت آيت‌الله‌العظمي امام خميني قدس سره القدوسي گرما بخشيدن به نظام و حوزه را به ايشان توصيه فرمودند. فاجعه نامسبوق و نامسموع حصر ارتجاعي و غيرانساني مجتهدي چون ايشان عاقبتي شوم و نتيجه‌اي مشئوم و پاياني مذموم دارد. الملك يبقي مع‌الكفر و لايبقي مع الظلم.»
از سوی دیگر گزارش می رسد یکی از عکاسان خبرگزاری های رسمی کشور و سه خبرنگار در این درگیری ها دستگیر شده اند.
افراد حاضر در مراسم برخورد ماموران امنیتی را «وحشیانه» توصیف کرده اند. یکی از این منابع به خبرنگار ما گفت که شاهد عبور یک موتور از روی یک جوان 20 ساله در هنگام دستگیری بوده است.
شایان ذکر است مردم اصفهان و نجف آباد پس از شنیدن خبر حمله به بیت آیت الله منتظری و صانعی قصد حرکت به سمت قم را داشتند که با برخورد شدید امروز احتمالاً عصبانیت مردم و مقلدین ایت الله منتظری در اصفهان تشدید می شود.

این در حالی است که آیت‌الله مظاهری، رییس حوزه علمیه اصفهان هم به مناسبت درگذشت آیت‌الله منتظری پیام تسلیتی صادر کرده است.

به گزارش ایسنا، در این پیام آمده است: ارتحال‌ مرجع‌ فقید آیت الله آقای‌ منتظری موجب‌ تأسف‌ و تأثر شد.

ایشان‌ فقیهی‌ نامدار و از شاگردان‌ برجسته آیت الله العظمی‌ آقای‌ بروجردی«رضوان‌ الله تعالی‌ علیه» و از شاگردان‌ و یاران‌ مبرز حضرت‌ امام‌ خمینی«قدس‌ سره‌ الشریف» بودند که‌ برای‌ به‌ ثمر رسیدن‌ انقلاب‌ شکوهمند اسلامی‌ و مبارزه‌ با رژیم‌ ستمشاهی‌، دوران‌ طولانی‌ از حیات‌ خود را در خدمت‌ نهضت‌ اسلامی‌ آن‌ امام‌ راحل‌عظیم‌الشأن، سپری‌ کرده‌ و در راه‌ تشکیل‌ نظام‌ مقدس‌ جمهوری‌ اسلامی‌، با مجاهدت‌ بسیار، شدائد و مصائب‌ فراوانی‌ را تحمل‌ کردند و فرزند برومند خویش‌ را نیز برای‌ اعتلاء و عظمت‌ اسلام‌ عزیز و تحکیم‌ انقلاب‌ اسلامی، تقدیم‌ کردند.

اینجانب‌ با تکریم‌ یاد ایشان‌ و با عرض‌ تسلیت‌ به‌ شاگردان‌ و مقلدان‌ آن‌ مرحوم‌ و بیت‌ مکرم‌ و فرزندان‌ محترمشان‌ و همچنین‌ مردم‌ مؤمن‌ و انقلابی‌ نجف‌ آباد و علماء و روحانیت‌ محترم‌ این‌ شهر مذهبی، از خداوند تعالی‌ برای‌ آن‌ فقیه‌ بزرگوار، مغفرت‌ و رحمت‌ الهی‌ و برای‌ خاندان‌ مصاب‌، اجر جزیل‌ و صبر جمیل‌ مسألت‌ می‌کنم‌.

برگرفته از: کلمه، جرس، آینده و نوروز

با سپاس از کاربران بالاترین و تویتر


حمله  بسیجی ها به یک زن اصفهان


اصفهان – دوم دی ماه


گزارش بی بی سی از اصفهان


حمله لباس شخصی‌‌ها به عزادارن اصفهان


این صفحه را به شبکه‌های جهانی‌ ارسال کنید:

Bookmark and  ShareBalatarinAdvertisements

یک پاسخ

  1. منم با اون لباس شخصیا بودم تو مسجد سید، خیلی کیف داد زدیم پکوندیم همه رو!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: