حميدرضا ترقی: آيت‌الله محمد موسوی خوئينی‌ها مدير کودتای مخملی!

آيت‌الله محمد موسوی خوئينی‌هاآيت‌الله محمد موسوی خوئينی‌ها، دبير مجمع روحانيون مبارز، در روزهای اخير مورد حملات و انتقادهای هواداران محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران، قرار گرفته است.

در اين حملات از آقای موسوی خوئينی‌ها، «عاليجناب خاکستری»، «مرد مرموز»، «پدر خوانده» و کسی که «ولايت مطلقه فقيه» را قبول نداشت، ياد شده است.

در اين ارتباط، حميدرضا ترقی، عضو ارشد حزب مؤتلفه اسلامی، گفت: با نگاهی به سوابق موسوی خوئينی‌ها طی سه دهه گذشته می‌توان دريافت که وی مديريت کودتای مخملی اخير را بر عهده داشته است.

او همچنين بدون ارائه اسناد و يا مدارک، آيت‌الله موسوی خوئينی‌ها را به ايفای نقش در ترور آيت‌الله مطهری در سال ۱۳۵۸متهم کرد و افزود: «او هميشه در قامت يک عنصر پشت پرده در صدد ايجاد کودتا و يا آشوب در جامعه اسلامی ايران بوده است».

حميدرضا ترقی سپس محمد خاتمی، ميرحسين موسوی و مهدی کروبی را متهم کرد که از سوی آيت‌الله موسوی خوئينی‌ها هدايت می‌شوند.

محمدحسين صفار هرندی، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت نهم، نيز آيت‌لله موسوی خوئينی‌ها را «مخالف ولايت فقيه» معرفی کرد.

اين اتهامات با پاسخگويی مجمع روحانيون مبارز مواجه شد که در بيانيه‌ای آنچه را که موج «تخريب و تهاجم وقيحانه» و همچنين «گستاخی» ناميد، محکوم کرد و خواستار برخورد قوه قضاييه با حمله‌کنندگان به آيت‌الله موسوی خوئينی‌ها شد.

فرخ نگهدار، تحليلگر سياسی در لندن، در گفت‌وگو با رادیو فردا به ارزیابی حملات اخیر علیه این چهره تأثیرگذار در میان گروه‌های اصلاح‌طلب پرداخته است.

 • رادیو فردا: آقای نگهدار، نقش آيت‌الله موسوی خوئينی‌ها را در فضای سياسی ايران چگونه ارزیابی می‌کنید؟

فرخ نگهدار: آقای موسوی خوئينی‌ها از نزديکترين ياران آقای خمينی بود. آنقدر اعتماد آيت‌الله خمينی به او زياد بود که وقتی دانشجويان پيرو خط امام به رهبری موسوی خوئينی‌ها به سفارت حمله کردند، حتی قبل از حمله، نيازی نديدند که در اين مورد به آقای خمينی مراجعه کنند و از آنان تکليف بخواهند. آنان رفتند و بعد هم آيت‌الله خمينی هم کارشان را مورد تأييد و پشتيبانی قرار داد.

آقای خوئينی‌ها همچنين دادستان کل کشور بود. بعد از آن نيز همچنان از عناصر بسيار قابل اعتماد جناح چپ در نظام جمهوری اسلامی ايران به شمار می‌رفت. از سال ۱۳۸۴ هم به عنوان دبير مجمع روحانيون مبارز فعاليت می‌کند.

موقعيتی که آقای خوئينی‌ها دارد، باعث می‌شود که جناح راست و عناصر افراطی،‌ او را از اتهامات خود بی‌نصيب نگذارند؛ اتهاماتی که از قديم هم درباره وی عنوان می‌شد.

من فقط به يک نمونه از اين اتهامات اشاره می‌کنم. در کتاب «شنود اشباح» که در سال ۱۳۸۱ منتشر شد، فصلی به نام «پاتريس لومومبا» هست که در آنجا شايعه‌ای در مورد آقای خوئينی‌ها نوشته شده است، مبنی بر اين که «آقای خوئينی‌ها فارغ‌التحصيل دانشگاه پاتريس لومومبای مسکو بوده و در کشور روسيه درس خوانده است».

اگرچه نويسنده در زيرنويس مطلب اضافه کرده است که «البته بايد اين ادعا را خود آقای خوئينی‌ها تأييد کند». اما اين اتهام اصلاً مبنای واقعی نداشته و بارها هم مورد تکذيب قرار گرفته است.

 • فکر می‌کنيد هدف از اين حملات به آقای خوئينی‌ها چيست؟ در روزهای گذشته حملات مکرری به آقای موسوی،‌ خاتمی،‌ کروبی و رفسنجانی صورت گرفته است. اگر چه در هفته‌های قبل هم اسمی از آقای خوئينی‌ها برده می‌شد، اما اينکه سهم او در اين حملات برجسته‌تر شده و در جريان حوادث مربوط به اصلاح‌طلبان مورد حمله جدی قرار گرفته است، چه ريشه‌هايی دارد؟


آقای خوئينی‌ها در حال حاضر عضو اصلی مجمع روحانيون مبارز است و در هماهنگی طيف اصلاح‌طلب نقش بسيار مؤثری دارد.

من فکر می‌کنم علت اينکه در روزهای اخير آقای خوئينی‌ها از تيغ تيز غضب و خشم و خشونت عناصر افراطی مصون نمانده، به اين دليل است که اين عناصر فکر می‌کنند به اندازه کافی درباره آقايان کروبی، موسوی، هاشمی و خاتمی صحبت کرده‌اند و حال بهتر است به او حمله کند که ظن آن می‌رود نقش مهمی در هماهنگی اصلاح‌طلبان ايفا می‌کند.

اين هم هست که صحبت‌های آقای خوئينی‌ها فوق‌العاده مؤثر بوده و در بين نسل جوان هميشه اعتبار زيادی داشته است.

 • فکر می‌کنيد اتهاماتی که عليه آقای موسوی خوئينی ها وارد شده است، چه پيامدهايی به دنبال داشته باشد؟

تمام اتهاماتی که عليه رهبران و چهره‌های سرشناس اصلاح‌طلب يا معترض در جريانات اخير عنوان شد، بيشتر به تحبيب و تقويت موضع آنان در جامعه منجر شد. در اين مورد هم فکر نمی‌کنم استثنايی وجود داشته باشد.

بهروز کارونی
رادیو فردا


این صفحه را به شبکه‌های جهانی‌ ارسال کنید:

Bookmark and ShareBalatarinموسوی: اعتراض‌ها تا تن دادن به خواسته مردم ادامه می‌یابد

محمد خاتمی برنده جایزه «گفتگوی جهانی» سال ۲۰۰۹ شـد

احمد شیرزاد: نه شهامت آزاد کردن زندانیان را دارند نه اتهامی برای محاکمه!

Advertisements

4 پاسخ

 1. ولايتي هاي عزيز!
  آيا تبعيت از ولايت فقيه درسته؟ اينجوري شروع كنم كه آيا اصل دين رو بايد به عنوان يه موضوع بشري به اون نگاه كرد يا نه واقعاً خداوندي كه كائنات لايتناهي را بوجود آورده ، دين رو معرفي كرده است؟ اگه بپذيريم كه دين يه موضوع خدايي و ماورايي است كه يه قدرت يا موجود ماوراء التصوري كه ما اونو خدا مي ناميم اختراع كرده، و از طريق افراد برگزيده اي كه پيغمبر گفته ميشن به انسان ابلاغ شده، نهايتاٌ به چيزي مي رسيم كه امروز روز نمونه اون در كشورهاي مذهبي ديده مي شه.اما در اين مورد ترديدهاي جدي وجود داره: اول اينكه خداوندي كه كائنات لايتناهي رو كه زمين در مقايسه با اون كوچكتر از يه دانه ارزن در اقيانوس آرام هست، خلق كرده، قاعدتاٌ نمياد انسانهايي رو برروي اين دانه ارزن خلق كنه كه بعضي از اونها ذاتاٌ شرور و فاسد و اجتماعگريز باشن و بعد تمام هم و غمش رو بگزاره سر اين موضوع كه بخواد از طريق آدمهاي صالح اونهارو آدم كنه.
  دوم اينكه اگر هم فرض كنيم كه خداوند مي خواد انسانها رو آزمايش كنه كه كي خوبه و كي بد و كي به فكر اون دنيا هست و كي نيست، و بعد اون كسايي رو كه خوب نبودن رو عذاب بده، باز بعيده چرا كه از كسي كه كائنات رو با اين نظم بي نظير خلق كرده بعيد هست كه چنين كار عبثي بكنه. ضمن اينكه حتي اگر هم همچين كاري بكنه، نمياد براي تربيت انسانها روشهاي مختلف اخلاقي و رفتاري رو تجويز كنه. مثلاٌ‌ به يه پيغمبر يه نوع خاصي از رفتارهاي اجتماعي رو بگه كه به مردمش ياد بده و به يكي ديگه روش ديگه . خداوند در قرآن مي گه كه «ما هر كه را بخواهيم به راه راست هدايت مي كنيم و …» و در جايي ديگه مي گه كه » كافران را به عذاب اليم بشارت ده» يعني اينكه خداوند انسانها را خلق كرده، مي دونه كيا هدايت ميشن، كيا هدايت نميشن و نيز مي دونه فقط اونايي كه اون بخواد هدايت مي شن و بقيه به عذاب گرفتار مي شن. در اين صورت چه نيازي به پيغمبر هست؟ خداوند مي تونست و مي تونه همون زمان خلقت بشر همه آدمها رو خوب يا همه رو بد يا همه رو اصلاح پذير خلق كنه و نيازي به ارسال پيغمبرو خون و خونريزي و كشت و كشتار براي اثبات حقانيت نبود.
  .
  .
  با اين تفاسير فرض ديگه اي مطرح مي شه و اون اينه كه اصولاٌ دين و خداوند ساخته ذهن بشر هست و انسانها به خاطر رسيدن به آرامش، فراهم كردن امكان زندگي جمعي و يا فرار از جهالتشون اونو اختراع كردند و به فراخور شرايط زماني و مكاني شاخ و برگ دادند. در اين صورت، فرضيه نبوت از اين حيث كه پيامبر يك انسان برگزيده از طرف خداوند بوده و مامور ابلاغ رسالت خداوندي است ، مورد ترديد قرار ميگيره. ميشه اينطور عنوان كرد كه پيامبران انسانهاي باهوش، اجتماع دوست و متفكري بودن كه سعي در اصلاح روشهاي زندگي مردم داشته اند. كما اينكه حضرت محمد هم اين جمله رو مي گه كه » اني بعثت لاتمم مكارم اخلاق» و همچنين م گه كه» انا بشرا مثلكم». يعني يك انسان معمولي.
  انسان معمولي نمي تونه معصوم باشه، يعني هم مي تونه اشتباه كنه و هم گناه. وقتي كسي احتمال گناه و اشتباهش وجود داشته باشه نمي تونه به صورت مطلق و حتي نسبي، بر يك نفر يا بر يك اجتماعي ولايت داشه باشه، مگر رياست كه مثل همه سازمانهاي دست ساز بشر، يك نفر بر مجموعه اي از آمهاي زيردست خودش و فقط در محدوده سازماني و فقط در محدوده وظايف سازماني بر اونها رياست مي كنه ( و بعضيا هم البته ولايت). وقتي ولايت پيغمبر مورد ترديد باشه، ولايت افراد منسوب به اون هم به تبع اولي زير سئوال هست. يعني ولايت امامان و از جمله ولايت امام خميني و امام خامنه اي!!
  اگه بپذيريم كه فرق انسان با حيوان و نبات در عقلش هست، بايد بدانيم كه پذيرش ولايت فقيه و بويژ‍ه پذيرش اصطلاح انحرافي و ( بر اساس نظر مذهبيون) شرك آميز، ولايت مطلقه فقيه، اين موضوع رو كاملاٌ نفي مي كنه. بنابراين اصل ولايت فقيه كه در تضاد كامل با عقل و استقلال راي افراد هست، يك موضوع غيرقابل دفاع هست و بخصوص در جامع شيعي ايران كه تعداد زيادي مرجع تقليد و آيت الله وجود دارند، و هركدوم از اونها از ديدگاه خودش مسائل ديني رو تفسير و تبليغ مي كنه ، نمي تونه دوام بياره و عامل وحدت اجتماعي باشه.

 2. سلام
  در جواب باید بگویم ولایت فقیه به ما ارث نرسیده است و ساخته دست خودمان است نه توصیه معصوم. ولایت اصیل ولایت ائمه بر مردم است که لزوما شرط آن معصوم بودن آنان است. و این را هم بگویم نه تنها اکنون بلکه علمای گذشته نیز بر آن قیدی داشتند.

 3. دوست عزيز سلام
  با اوضاعي كه اينجا هست تقريبا ميشه فهميد شما با نظريه ولايت فقيه مشكلات اساسي داريد برام مهمه كه دلايل اين نظر شما رو بدونم البته در يك فضاي كاملا صاف وبدور از احساسات وتعصب البته اگه ما رو قابل بدونيد!
  منتظرتونم

  • درود هموطن گرامی‌،

   سپاس فراوان از لحن آرام و حقیقت جوی شما و خوشحالم که در میان حامیان ولایت کسانی‌ مانند شما هم وجود دارد که اهل گفتگوی مسالمت آمیزند. دلیل این سپاسگذاری حملهٔ غیر مستقیم به گروه خاصی‌ نیست، بلکه نتیجهٔ تجربه شخصی‌ بنده در این محیط مجازی است که به دفعات مورد حملهٔ تند و آرام حامیان ولایت قرار گرفته ام.

   اما در باره پرسشتان باید بگویم که اگر اجازه بدهید و ما را قابل بدانید در وبلاگ خودتان به این موضوع بپردازیم. چرا که وبلاگ همبستگی‌ یک پایگاه خبریست و ما تا حد امکان از دادن نظرات شخصی‌ خود داری می‌کنیم، باشد که این محیط از غرض ورزی‌های شخصی‌ در امان و به عبارتی در خانهٔ ما به روی همه باز بماند.

   و اینکه اوضاع اینجا دم از مخالفت با ولایت میزند به این دلیل است که قصد اصلی‌ ما انتشار اخبار و نوشته‌هایی‌ است که به دست حکومت سانسور میشوند. اخبار موافق رهبری از من نوعی بی‌ نیازند چرا که مجموعه‌ای از رسانه‌های ملی‌ را به انحصار دارند.

   همزمان از آن دسته از کاربران محترم سایت که با اصل ولایت مشکل دارند خواهشمندم که در همین محیط به پرسش شما پاسخ گویند.

   به امید آزادی،
   سپاسگزارم،
   آفتاب پرست.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: