محمدجواد لاريجاني: دولت كودتا دولت موسوي بود كه شكست خورد

mjavad_larijaniايلنا:‌ دبير ستاد حقوق بشر قوه قضاييه معتقد است چنانچه منافع ايجاب كند در قعر جهنم نيز با دشمن رابطه برقرار مي‌كنيم.
به گزارش خبرنگار ايلنا، محمدجواد لاريجاني ظهر امروز در جمع دانشجويان دانشگاه صنعتي شريف در آغاز جلسه و پس از برخي بي‌نظمي‌ها و شعارها از سوي دانشجويان گفت:

من نيز از قماش شما دانشجويان هستم و در همين دانشكده تحصيل كرده‌ام همين شلوغ‌بازي‌ها را نيز انجام مي‌دادم البته در زمان جرم.
وي موتور خيزش جهان اسلام امروز را مكتب اهل‌بيت عنوان كرد و گفت: اسلام در رواياتي از ائمه معصوم پنج پايه دارد كه يكي از آنها ولايت است؛ ولايت در بيان ائمه معصوم چهار ركن دارد.
لاريجاني در بيان اين اركان اظهار داشت: دغدغه مشروعيت، تشخيص ملاك مشروعيت، مصداق ولايت و قيام براي انجام وظايف اين اركان را تشكيل مي‌دهد.
وي با اشاره به شعار «ما اهل كوفه نيستيم علي تنها بماند» كه اخيرا نيز در كشور مطرح مي‌شود، اظهار داشت: بعضي از خواص علي را تنها گذاشتند كه آن به‌علت برخي لغزش‌ها بود.
دبير ستاد حقوق بشر قوه قضاييه همچنين لغزش از مشروعيت ولايت را از انحرافات شايع در زمان طاغوت عنوان كرد و گفت: در آن زمان افراد همه اعمال لازم را انجام مي‌دادند اما برايشان مهم نبود كه زير پرچم چه كسي هستند.
لاريجاني انحراف ديگر را خروج از ولايت و يا به عبارتي ايستادن در برابر ولايت عنوان و با تاكيد بر اين‌كه من صريح سخن خواهم گفت اضافه كرد: امروز شاهد درجات مختلفي از ايستادن در برابر ولي‌امر هستيم. كساني بودند كه در ساعت 11 شب، 22 خرداد ماه خود را يك‌طرفه رئيس‌جمهور اعلام كرده و در برابر ولي‌امر ايستادند و كسان ديگري نيز با سكوت خود در درجه ديگري از انحراف بودند كه مقام معظم رهبري نيز به آن اشاره كردند، چرا كه كسي كه اشتباه را تشخيص مي‌دهد بايد اعلام موضع كند.
وي همچنين با اشاره به شعارهايي نظير «دولت كودتا استعفا استعفا» كه دانشجويان حاضر در محل سر مي‌دادند، اظهار داشت: من با كساني‌كه شعار دولت كودتا سر دادند موافقم؛ اما آن كودتا شكست خورد و كودتا چيزي بود كه موسوي انجام داد.
لاريجاني با بيان اين‌كه افرادي كه در انتخابات شركت كردند در داخل نظام بوده‌اند اما ساعت 11 شب 22 خرداد از نظام روي گردان شده و اين اقدام كودتا بود، اضافه كرد: آنها در ادبيات خود حرف‌هاي تند زدند و به دولت تهمت‌هاي خيانت، آدم‌كشي، دزدي و دروغ نسبت دادند و ادبيات لمپن به‌كار بردند.
در ادامه اين نشست كه قرار بود بحث درباره وضعيت علوم انساني در كشور پرداخته شود و دانشجويان نيز صحبتي در اين زمينه مطرح مي‌كردند، لاريجاني اظهار داشت: من نظر خود را در مورد علوم انساني در دو كتاب به نام‌هاي نقد دينداري و مدرنيزم و تدين، حكومت و توسعه تدوين كرده‌ام كه توصيه مي‌كنم به آن مراجعه كنيد.
وي سپس در مقابل دانشجوياني كه شعارهايي بر عليه جريان اصلاحات سر مي‌دادند، اظهار داشت: بهتر است دل‌ها را نسبت به هر گونه كينه عليه آقاي موسوي، كروبي و … خالي كنيم چرا كه در حالت كينه حق را از باطل تشخيص نخواهيم داد، حركت بر مبناي اصول اهل‌بيت نيز از ديگر ضروريات در اين زمينه است.
لاريجاني همچنين به مصاحبه اخير آقاي موسوي اشاره كرد و گفت: وي مطرح كرد كه قصد دارد در داخل نظام فعاليت سياسي كند همچنين انحرافات را اصلاح كند كه اين به نظر من مناسب و درست است.
وي تاكيد كرد: ايستادن در مقابل نظام بزرگ‌ترين انحراف بود كه بايد آن را اصلاح كنند.
دبير ستاد حقوق بشر قوه قضاييه اظهاراتي همچون «هر كسي ستاد خود باشد و يا جنبش سبز» را به نوعي نماد دانست و گفت: تشكل بايد در چارچوب قانون باشد ما از آقاي موسوي اين خواهش را داريم كه اگر قصد تشكيل جنبشي را دارد بايد در چارچوب قانون باشد و يك حزب سياسي را در چارچوب‌ها ثبت كند.
وي همچنين سر دادن شعارهايي نظير «نه غزه، نه لبنان، جانم فداي ايران»‌ را مسائل حاشيه‌اي و كم‌اهميت عنوان و انحراف اخير را ايستادن در مقابل نظام دانست.
در ادامه اين نشست كه به صورت پرسش و پاسخ برگزار شد، سئوالاتي نظير اين‌كه آقاي لاريجاني شما غرب ‌گرائيد و مواضعي درباره تعامل با غرب داريد، مطرح شد، كه وي پاسخ داد: آنچه در مورد آمريكا مهم است، اين‌ است كه اين دولت نسبت به حكومت اسلامي و نظام ما يك خصومت سازمان‌يافته و نهادينه دارد كه هرگز نبايد فراموش كرد اما چنانچه منافع ايجاب كند در قعر جهنم نيز با دشمن رابطه برقرار مي‌كنيم.
لاريجاني با بيان اين‌كه در گذشته افراد باهوش به رشته علوم انساني تمايلي نداشتند و اساتيد نامرتب و كتاب‌هاي نامناسب نيز وجود داشت، در حالي كه امروز اين درس تغيير مي‌كند، ادامه داد: بهترين فكرها بايد به سمت علوم انساني برود چرا كه سياست در امور مملكت‌داري يك امر جدي است. سياست يكي از قديمي‌ترين مباني فكري بشر است كه داراي بخش‌هاي مهندسي، علمي و هنري است.
دبير ستاد حقوق بشر قوه قضاييه با تاكيد بر اين‌كه امروز بسيار ضرورت دارد كه متون سياسي مطالعه شود، تصريح كرد: يكي از دلايل عدم كارآمدي حكومت ما اين است كه به وجود فلسفه، دانش و مهندسي و هنرمندي در سياست قائل نيستيم و فقط به قسمت هنرمندي آن اهميت مي‌دهيم و ظاهرا هر كسي هم كه از مادر متولد مي‌شود يك هنرمند درجه يك سياسي است.
وي با بيان اين‌كه متاسفانه هيچ‌گاه نيز حاضر نيستيم كه آن سياست را ياد بگيريم، اضافه كرد: اين امر در كشورمان بسيار است.
دانشجويي از لاريجاني سئوالي مبني بر اين‌كه آيا مواضع شما به مقام معظم رهبري نزديك است يا آيت‌الله هاشمي رفسنجاني پرسيد كه وي پاسخ داد: اولا آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در بخش عمده‌اي از مواضع خصوصا در سياست خارجي مسئله فلسطين و رابطه با آمريكا، قرابت و نزديكي با نظر رهبري دارد.
لاريجاني با بيان اين‌كه هر كسي بايد در عمل پيرو نظر رهبري باشد، اظهار داشت: من در برخي موارد كه بر اساس نظريات كارشناسي خودم موضعي را در مورد رابطه با آمريكا خوب يا بد تشخيص مي‌دهم با آقاي هاشمي يكي نبود.
وي همچنين با اشاره به مواضع صريح مهندس موسوي در اوايل انقلاب نسبت به آمريكا و غرب اظهار داشت: اما متاسفانه مواضع آقاي موسوي امروز از آسمان تا زمين فرق كرده كه ما هم شك مي‌كنيم اين همان ميرحسين باشد.
لاريجاني درباره نزديكي نظرات شخصي‌اش به نظرات مقام معظم رهبري اظهار داشت: اين موضوع بستگي به مورد دارد اما در غالب موارد به تشخيص رهبري نزديك است و هر جا كه نظر ديگري داشته باشم اعتماد من به نظر مقام معظم رهبري بيشتر است.
يكي ديگر از دانشجويان سئوالي درباره ديدار محرمانه لاريجاني در اوايل سال 76 با نيك‌ بروان پرسيد كه وي گفت: در حوزه سياست‌خارجي نزديك به سه هزار مذاكره از من توسط وزارت خارجه و وزارت اطلاعات به ثبت رسيده است؛ اما اين مذاكره، مذاكره محرمانه به معناي دقيق كلمه

نبود زيرا در لندن با تقاضاي وزارت امور خارجه و حضور كاردار ايران برگزار شد.
لاريجاني ضمن شرح برخي از ماوقع آن مذاكره اظهار داشت: طرف انگليسي در اين مذاكره مطرح كرد كه انتخاب ناطق نوري به عنوان رئيس‌جمهور مخالف هستيم و آقاي خاتمي بايد روي كار بيايد كه اين با منافع ما همسوتر است تمام مناقشات ما نيز با جريان دوم خردادي از همين راه شروع شد.
لاريجاني در بخش ديگري از سخنان خود با تاكيد بر اين‌كه ما نبايد به هيچ وجه و در هيچ امري به بيگانگان اتكا داشته باشيم تصريح كرد: زماني‌كه اجانب از ما تعريف مي‌كنند حتما به خاطر كاري است كه به دهان آنها شيريني مي‌كند؛ آمريكا، اسرائيل ضد انقلاب و گوردن براون انگليسي، ايستادن در مقابل ولايت فقيه را مي‌خواهند.
لاريجاني همچنين با اشاره به برخي از ويژگي‌ها و خصيصه‌هاي حضرت آيت‌الله خامنه‌اي اظهار داشت: اين سيد بزرگوار بركات عظيمي را براي نظام دارد گذشته از شان ولايت، فهم و تيزبيني ايشان نسبت به اهل بيت اهميت بالايي دارد.
وي حضرت آيت‌الله خامنه‌اي را يك سرمايه عظيم نه تنها براي ملت ايران بلكه براي جهان اسلام عنوان و اظهار كرد: البته در جهان اسلام دو نفر يكي حضرت آيت‌الله خامنه‌اي و ديگري آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در تيزهوشي بي‌نظيرند كه بايد ارزش وجود آنها را در بين خود بدانيم.
لاريجاني مقام معظم رهبري را لنگر دموكراسي و بزرگ‌ترين پشتوانه دموكراسي در ايران ناميد و ادامه داد: پس از انتخاب آقاي خاتمي در سال 76 به رغم مخالفت‌ها با آن دولت، مقام معظم رهبري در كنار آن ايستاد و اجازه داد دولت نه تنها براي يك دوره بلكه در دور دوم نيز باقي بماند.
وي تاكيد كرد: مجلس، دولت، قوه‌قضائيه، هنرمندان و اهل‌ علم همگي بايد از وجود رهبري استفاده كنند.
دبير ستاد حقوق بشر قوه قضاييه همچنين در برابر اين سئوال كه آيا نمي‌خواهيد رئيس يكي از قواي حكومتي يا رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام شويد، اظهار داشت: من با آنچه اكنون هستم بيشتر تمايل دارم و هم‌اكنون نيز طرح‌هايي همچون تاسيس رصدخانه ملي و شتاب‌گر ملي را دنبال مي‌كنم.
سئوال ديگري نيز درباره علي لاريجاني پرسيده شد كه جواد لاريجاني پاسخ داد: اخوي من هوش سرشاري دارد و از مريدان سرسخت ولي‌امر است. اين علي كه من مي‌شناسم فداي رهبري است و اقدامات وي به هيچ وجه خارج از مصالح نظام نيست.
وي به دانشجويان طرفداران موسوي توصيه كرد: ادبيات رايج سايت‌هاي غربي را دنبال نكنيد، ادبيات و روش فاخر خود را داشته باشيد. اين روش كه با رنگ سبز برچسب مي‌زنند و مشخصه آن است يك زندان براي ذهن مي‌باشد كه آن را از آزادي خارج مي‌كند.
لاريجاني استفاده موسوي از طرفدارانش را استفاده به سمت ايستادن در برابر نظام تعبير كرد و گفت: اين كار خيلي اشتباهي بود.
وي همچنين در خصوص كشته شدگان كهريزك گفت: در جريان حوادث پس از انتخابات 20 نفر از مامورين امنيت شهيد شدند و كساني نيز دستگير و قرباني توطئه‌هاي ديگري بودند البته آنها فرزندان ما بودند و در اين رابطه تخلف مسئولين و زندانبانان خيلي جدي است ولي متاسفانه برخي موضوع كهريزك را علم كردند تا خيانت بزرگ عليه نظام را در پشت آن پنهان كنند و سرپوش گذارند. آنها همان‌هايي بودند كه يك‌طرفه خود را رئيس‌جمهور اعلام كردند.
لاريجاني تاكيد كرد: كهريزك سر جايش است و بايد پيگيري شود.
در پايان اين جلسه دانشجوي ديگري از قتل ندا آقاسلطان در حوادث پس از انتخابات ياد كرد و با اشاره به قول رئيس‌جمهوري مبني بر اين‌كه نامبرده توسط منافقين به قتل رسيده پرسيد كه آيا ندا آقا سلطان شهيده محسوب مي‌شود ياخير و جواد لاريجاني پاسخ داد البته من بنياد شهيد نيستم كه اين موضوع را تشخيص دهم اما اين موضوع همه را متاثر كرد و بايد پيگيري شود. دولت بايد قاطعانه آن را پيگيري كند و وزارت اطلاعات نيز سرنخ‌هاي خوبي از آن به دست آورده است.

رسانه شمایید


سعيد مرتضوي؛ مسائل کهريزک به دليل ازدحام بازداشتي ها رخ داد


http://www.ilna.ir

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: