برای حذف فیزیکی موسوی و کروبی آماده باشید

Mousavi-Karoubiسید علیرضا موسوی:
آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای روز جمعه نماز جمعه تهران را اقامه خواهد کرد. این دومین نماز جمعه وی پس از حوادث خونین بعد از انتخابات است.

بار قبل که آقای خامنه‌ای پای تریبون نماز جمعه ایستاد، مخالفان را تهدید کرد که اگر به خیابان‌ها بیایند خون به راه خواهد افتاد. فردای آن روز عده زیادی حرف‌های او را نادیده گرفتند و در خیابان‌های تهران خون به راه افتاد.

زندانیان سیاسی دهه شصت به یاد دارند، معمولا برخوردهای شدید امنیتی و دستگیری گسترده یا اعدام دسته‌جمعی مخالفان به این صورت انجام می‌شد که ابتدا یکی از مقامات عالی‌رتبه نظیر آیت‌الله خمینی یا آقای خامنه‌ای نطق شدیدالحنی علیه مخالفان ایراد می‌داشتند، آنگاه نیروهای امنیتی به برخورد با زندانیان و حامیان آنها می‌پرداختند.

این هفته در عرض دو روز بلندپایه‌ترین اطرافیان و یاران دو نامزد معترض انتخابات ریاست‌جمهوری دستگیر شده‌اند. فرمانده سپاه اتهامات سنگینی را به اصلاح‌طلبان وارد کرده که هرکدام از آنها می‌تواند با مجازات مرگ در دادگاه‌های جمهوری‌اسلامی همراه باشد و رییس‌قوه‌قضائیه معترضان به نتایج انتخابات را متخلف نامیده است.

برخی تحلیل‌گران و فعالان سیاسی نظیر محسن سازگارا و محسن مخملباف از احتمال دستگیری میرحسین موسوی و مهدی کروبی خبر داده‌اند.

میرحسین موسوی در بیانیه شماره 12 خود گفته است «روزهایی خطیر در پیش رو قرار گرفته است.»

هم‌زمانی نطق دوم آقای خامنه‌ای در نماز جمعه، بیانیه میرحسین موسوی و دور تازه برخوردها با مخالفان نشانگر چیست؟

احتمال دارد آقای خامنه‌ای در نطق روز جمعه خود به سران جبهه اصلاحات و مخالفان حمله کند و به آنها هشدار دهد در صورتی که کوتاه نیایند و عقب ننشینند با آنها از سوی حکومت به صورت قاطع برخورد خواهد شد.

آنگاه در پی این سخنرانی، یاران امنیتی و اطلاعاتی آقای خامنه‌ای با فاصله کوتاهی به هشدار او لبیک گفته و میرحسین موسوی و مهدی کروبی را دستگیر کنند.

ابعاد این دستگیری ممکن است تنها به این دو نفر محدود شود یا گسترده باشد و افراد دیگری از جبهه اصلاح‌طلبان را شامل شود.

پیش‌بینی اینکه بعد از دستگیری آقایان موسوی و کروبی چه اتفاقی رخ خواهد داد، بسیار دشوار است.

ممکن است طرز تفکر حذفی که در سال‌های گذشته در میان عده‌ای از نیروهای امنیتی سپاه و وزارت اطلاعات همیشه نفوذ داشته، این‌بار نیز غلبه کند و کودتاگران را متقاعد سازد که حذف فیزیکی آقای موسوی یا کروبی بهترین راه برای بقای حکومت کودتاست.

این روشی است که برخی از استبدادی‌ترین حکومت‌های دنیا علیه مخالفان قدرمتمند خود به کار گرفته‌اند.

در صورتی که افراطی‌ترین اعضای جبهه کودتاگران در راضی کردن رهبران این جبهه به حذف فیزیکی میرحسین موسوی و مهدی کروبی موفق نشوند، می‌توان انتظار داشت که کودتاگران به دنبال شکستن این دو نفر و گرفتن اعتراف از آنان باشند، مانند اعترافاتی که از سعید حجاریان، محمدعلی ابطحی و … گرفته شد.

این تحلیل دور از ذهن نیست که کودتاگران تصور کنند اگر میرحسین موسوی یا مهدی کروبی با لباس زندانی در دادگاهی حاضر شوند و از اعمال خود در چند ماه گذشته پوزش بخواهند، جنبش مردمی که ایجاد کرده‌اند درهم خواهد شکست.

پاسخ به این سوال که شکنجه‌گران چقدر در شکستن افرادی چون موسوی یا کروبی موفق خواهند بود، دشوار است.

در هر صورت، تحلیل‌گران سیاسی این روزها بازداشت و برخورد شدید با آقایان موسوی و کروبی را بعید نمی‌دانند. دامنه این برخوردها از حالت بدبینانه اعدام تا وضعیت خوشبینانه حبس در زندان به دور از شکنجه فیزیکی و روحی گسترده است.

آنچه ضروری به نظر می‌رسد، دوراندیشی اصلاح‌طلبان و مخالفان برای این طیف گسترده از گزینه‌های پیش روی کودتاگران است.

مردم و مخالفان باید از نظر ذهنی و فکری آماده باشند تا اگر خدای ناکرده دست کودتاگران به خون رهبران جنبش سبز مردم آلوده شد، واکنش مناسب نشان دهند و این حرکت باعث درهم کوبیده‌شدن این حرکت مردمی نشود.

مخالفان باید آماده باشند که اگر آقای موسوی یا کروبی در چنگال کودتاگران تاب مقاومت را از دست دادند، حرف‌های آنها در بی‌دادگاه‌های جمهوری اسلامی به این حرکت مردمی آسیب نزند.
از همه مهمتر همه ما باید آماده باشیم تا با یک استراتژی درست اجازه ندهیم کودتاگران بدون پرداخت هزینه سنگین رهبران این جنبش را دربند بکشند. آنها باید بدانند دربند کشیدن آقایان موسوی یا کروبی هزینه سنگینی دارد که تقبل آن به سادگی ممکن نیست.

از خاطر نبریم آنچه مهندس موسوی در بیانیه شماره 10 خود پس از برگزاری اولین جلسه دادگاه اصلاح‌طلبان نوشت:

«برادران ما! غمگین نباشید. بدانید که مردم وضعیت شما را درک می‌کنند و می‌دانند که حفظ جان شما واجب‌تر از هر چیز دیگر است. زود خواهد بود که ملت محاکمه مرتکبین این فجایع را شاهد باشد و بازجویان و شکنجه‌گرانی که این‌گونه با جان و آبروی او بازی می‌کنند بشناسد.

وَلَوْ یُؤَاخِذُ اللّهُ النَّاسَ بِظُلْمِهِم مَّا تَرَکَ عَلَیْهَا مِن دَآبَّةٍ وَلَکِن یُؤَخِّرُهُمْ إلَى أَجَلٍ مُّسَمًّى فَإِذَا جَاء أَجَلُهُمْ لاَ یَسْتَأْخِرُونَ سَاعَةً وَلاَ یَسْتَقْدِمُونَ.

و اگر خداوند مردم را به [سزاى] ستمشان مؤاخذه مى‏کرد جنبنده‏اى بر روى زمین باقى نمى‏گذاشت لیکن [کیفر] آنان را تا وقتى معین بازپس مى‏اندازد و چون اجلشان فرا رسد ساعتى آن را پس و پیش نمى‏توانند افکنند.»

www.mardomak.org

این صفحه را به شبکه‌های جهانی‌ ارسال کنید:

Bookmark and Share

Balatarinکروبی: روز قدس بار ديگر قدرت مردم را خواهيد ديد

موسوی خواهان ادامه اعتراض به انتخابات ریاست جمهوری شده است

سخنرانی مهم آیت‌الله صانعی در دفاع از موسوی و بازداشت شدگان + فیلم و صدا

مسیح علی نژاد: دستگیری خاتمی، کروبی، موسوی؛ اعلام رسمی جنگ است

Advertisements

7 پاسخ

 1. اگه این اتفاق بیافته هممون با جونو دل میجنگنیم

 2. سلام خوشبختانه رهبران این نهضت تک تک مردم هستند و به هرکدام از برادران وخواهرن من اسیبی برسد تاب نخواهم اورد که این خاک از ان من است

 3. اگر به آقاي موسوي و كروبي آسيبي برسد از ميان طرفدارانشان كساني هستند كه كفن شهادت بپوشند و از آنان حمايت كنند . من طرفدارن افراطي آقاي موسوي را به چشم خود ديده ام .
  هر اتفاقي كه بيافتد آرزو دارم به نفع مردم بيچاره و عزيز كشورم باشد .

 4. این اولین بار نیست که دیکتاتورها اقدام به حذف فیزیکی رهبران جنبشها میکنند. در این شرایط مهمترین کار حفظ روحیه و انسجام مردم و ادامه دادن حرکات اعتراضی تا زمان بازگشایی دانشگاه ها هستش. دانشجوهای فهیم ما بهتر از هر حذب و گروهی راه مبارزه وسرنگونی رژیم دیکتاتوری را میدانند.

 5. خدایا کمکمون کن

 6. age chenin etefagi biofte bayad chikar konim ?!
  bazam mirizim biroon
  bazam batoomo bazam goloole
  man nemigam narizim biroon ! aslan manzooram in nist
  manzooram ineke bayad rah karhaye koobande tari dashte bashim

 7. یا حسین مظلوم
  خدایا به حق امام حسین خامنه ای و احمقی نجاد و ………همشون نابو د و سرنگونشون کن الهی امین واااااااااای
  خدایا قدرت چقدر ادم و کور و کر میکنه
  خدایا اینا با این کاراشون دارن اعلام جنگ با تو می کنن
  خدایا به دادمون برس
  تو رو به حق علی
  انصافا بدنم لرزید

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: