حاشیه‌های مراسم تحلیف در مجلس شورای اسلامی

majlesپارلمان‌نیوز: در حالی که تا بیست دقیقه دیگر مراسم تحلیف محمود احمدی‌نژاد در مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود که حضور نیروهای امنیتی و نظامی در اطراف مجلس چشمگیر است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری فراکسیون خط امام(ره)مجلس«پارلمان‌نیوز»، تمامی خیابان‌های منتهی به بهارستان بسته شده و بیش از پنج هزار نفر از نیروهای نظامی و امنیتی در این خیابان‌ها حضور دارند.

همچنین ایستگاه متروی بهارستان نیز به خاطر برگزاری این مراسم تعطیل موقت شده است.

در محوطه بیرونی بهارستان نیز سگ‌های بمب‌یاب مشغول امن‌سازی منطقه هستند.

از سوی دیگر امروز ورود خبرنگاران با دقت فراوان چک می‌شد و از خبرنگاران به غیر از کارت خبرنگاری، کارت ملی نیز خواسته می‌شد.

ده‌ها خبرنگار از ساعت 7 و 30 دقیقه در مجلس حاضر شده‌اندو اکثر نمایندگان نیز به صحن آمده‌اند تا در مراسم تحلیف که ساعت9صبح امروز برگزار می‌شود حاضر باشند.

ورود با بالگرد

ساعت هشت و پنجاه دقیقه امروز  محمود احمدی‌نژاد با یک دستگاه بالگرد وارد محوطه مجلس شد.

به گزارش «پارلمان‌نیوز»، در حالی‌که قرار بود مراسم تحلیف ساعت9صبح آغاز شود، مهمانان و نمایندگان همچنان در حال ورود به مجلس هستند.

تا این لحظه افرادی همچون علی کردان، سرلشگر فیروز آبادی، پرویز داوودی، صادق محصولی،صادق لاریجانی،محسنی اژه ای،احمدی مقدم،سعیدی دبیر شورای عالی امنیت ملی، پورمحمدی،الهام، علی آبادی، واعظ جوادی، سردارنجار- که بر خلاف معمول با کت و شلوار است-آیت الله تسخیری، مهدی چمران و….. برای شرکت در این مراسم وارد مجلس شده‌اند.

آغاز مراسم تحلیف

مراسم تحلیف محمود احمدی‌نژاد با تاخیر 15دقیقه‌ای آغاز شد.

به گزارش «پارلمان‌نیوز»، بعد از ورود همزمان احمدی‌نژاد، لاریجانی، هاشمی شاهرودی، محمدی گلپایگانی، ثمره هاشمی، سردار جعفری، رحیم مشایی و محسنی اژه‌ای آغاز شد.

برنامه مراسم تحلیف به این صورت اعلام شد:

نواختن سرود جمهوری اسلامی ایران، تلاوت کلام الله مجید، خیرمقدم رئیس مجلس، سخنرانی رئیس قوه قضائیه، انجام مراسم تحلیف و سخنرانی محمود احمدی‌نژاد.

گرچه محسن کوهکن سخنگوی هیات رییسه اعلا کرد که تدارک حضر 250 نفر در صحن علنی مجلس بعنوان مهمانان مراسم تحلیف دیده شده اما اکثر صندلی هایصحن خالی ماند .که در نتیجه آن تشریفات مجلس ناچار به انتقال برخیاز مهمانان از طبقه دوم به داخل صحن علنی شد.

اکثر مهمانان خارجی و سفرای کشورهای دعوت شده از جمله غایبان جلسه بودند

** اکثر مهمانان خارجی و سفرای کشورهای دعوت شده در جلسه تحلیف حاضر نشده و یا مسولان رده پایین سفارت همچون دبیر سوم را به تحلیف احمدی نژاد فرستادند.

**گرچه علی لاریجانی در خیر مقدم به مهمانان اعلام کرد که از چهره های ملی ـ ورزشی و  هنرمندان دعوت شده اما چهره خاصی از این قشر برخلاف مراسم تنفیذ دیده نشد.

**اکثر اعضای فراکسیون خط امام مجلس به همراه هیات رییسه فراکسیون آقایان تابش ،حسین هاشمیان،داریوش قنبری،نریمان،جمشید انصاری و سازدار از غایبان مراسم بودند.برخی از اعضای فراکسیون خط امام پیش از این اعلام کرده بودند که در مراسم تحلیف به نشانه اعتراض به نتیجه اعلام شده انتخابات و حوادث پس از آن شرکت نخواهند کرد.

**پیمان فروزش،مهدی شهریاری ،حمید رضا پشنگ،قدرت الله علیخانی،مصطفی کواکبیان ،احمد رضا دستغیب،مهدی سنایی،علی اکبر اولیا،مسعود پزشکیان،علی اصغر یوسف نژاد،سجادیان،مقیمی،امینی،خباز،مهدی پور فاطمی،نصیری،حسین هاشمی از اعضای فراکسیون خط امام بودند که در مراسم تحلیف شرکت کردند.

هاشمی رفسنجانی، همانند مراسم تنفیذ مهمترین غایب بزرگ جلسه بود

** از هیات رییسه مجلس خبرگان تنها هاشمی شاهرودی بعنوان رییس قوه قضائیه در مراسم تحلیف احمدی نژاد شرکت کرد.هاشمی رفسنجانی، رییس مجمع تشخیص مصلحت و رییس مجلس خبرگان همانند مراسم تنفیذ مهمترین غایب بزرگ جلسه بود.البته در مراسم تحلیف افرادی چون آیت الله یزدی ،احمد خاتمی از حامیان احمدی نژاد هم شرکت نکرده بودند.از مجلس خبرگان رهبری حدود 5 -6 نفر حضور داشتند.علی اکبر ناطق نوری،محسن رضایی،امیدوار رضایی و محمد باقر قالیباف از دیگر غایبان این مراسم بودند.

توصیه های لاریجانی به احمدی نژاد برای نحوه انتخاب وزرا

**توصیه های علی لاریجانی به محمود احمدی نژاد برای نحوه انتخاب وزرا و مدیریت اجرایی کشور و خواندن این دعا که(یا صاحب الزمان بر ما و خاندان ما رنج رسیده و کالایی ناچیز آورده ایم پس پیمانه ما را پرکن)با فریادهای احسنت احسنت نمایندگان مواجه شد.

**یکی از سخنرانان امروز مراسم تحلیف؛ هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضاییه بود که لاریجانی او را حضرت آیت الله هاشمی خطاب کرد و از او برای سخنرانی دعوت نمود.
رئیس قوه قضاییه در سخنان خود هیچ اشاره ای به بازداشت های اخیر، وضعیت بازداشتگاه کهریزک، برخی از کشته شدگان و برخوردهای خیابانی در جریان حوادث پس از انتخابات نکرد.

**گرچه ائمه جمعه سراسر کشور از مدعوین به مراسم تحلیف احمدی نژاد بودند اما بسیاری از آنها در این مراسم حاضر نشدند.هیچ یک از نمایندگان احزاب اصلاح طلب از خانه احزاب نیز در این مراسم شرکت نکردند.

**خالی ماندن صندلی ها در صحن علنی مجلس موجب شده بود که مسوول تشریفات بیت رهبری و سردار فیروز آبادی که معمولا در مراسم های اینچنینی در ردیف دوم و سوم می نشستند در ردیف اول مستقر شوند.حسن صفار هرندی دورتر از سایر اعضای کابینه در ردیف سوم نشسته بود.صادق محصولی و روح الله حسینیان نیز در کنار یکدیگر نشستند و به گپ و گفت و گو پرداختند. علی کردان در این مراسم همچون مراسم تنفیذ حضور یافت و در صندلی پشت فیروز آبادی مستقر شد.

**تصاویری از مراسم  تحلیف روسای جمهور بعد از انقلاب پیش از آغاز مراسم پخش شد که تصویر مربوط به دوره بنی صدر از آن حذف شده بود.

** پیش از آغاز مراسم تحلیف همچنین تصاویری از افتخارات علمی اخیر از جمله گوسفند شبیه‌سازی شده رویانا، ماهواره امید و…نیز در صحن علنی مجلس به نمایش درآمد که به دلیل مرگ این گوسفند و حواشی که پیرامون ماهواره امید و نقص فنی آن مطرح می باشد، برخی پخش این تصاویر را درست ندانستند.

تجمعات پراکنده ای در اطراف بهارستان و ساختمان مجلس

**با آغاز مراسم تحلیف در مجلس، تجمعات پراکنده ای در اطراف بهارستان و ساختمان مجلس برگزار شد.معترضان به نتیجه اعلام شده انتخابات و حوادث پس از آن از ساعات ابتدایی صبح علی رغم حضور چشم گیر نیروهای امنیتی ـ نظامی و لباس شخصی ها که هزاران نفر بودند به بهارستان آمده بودند.

**این تجمعات به درگیری های پراکنده و در چندین برخورد با معترضان منجر شد.برخی از افرد توسط نیروهای بسیج و لباس شخصی بازداشت شدند.

**در اطراف ساختمان  مجلس و خیابان بهارستان چندین مرتبه  گاز اشک آور زده شد.این گاز  گرچه دود نداشت و متفاوت با گاز  فلفل بود اما به شدت صورت و چشم ها را می سوزاند.

**دبیرستان پسرانه ای در میدان بهارستان به پایگاهی برای انتقال برخی بازداشتی ها به صورت موقت تبدیل شده بود.

**همه مغازه های بهارستان و خیابان اطراف تعطیل شد،همچنین برخی افراد لباس شخصی که مشخص نبود از چه ارگانی هستند از مردم فیلمبرداری می کردند.

تاریخ انتشار: ١٤ مرداد هزارو سیصدو هشتادوهشت


http://www.parlemannews.ir

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: