خاتمی: با رفتارهای جنايت‌آمیز اخیر برخورد شود + عکس

محمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران، در دیدار با فراکسیون اقلیت مجلس با انتقاد شدید از برخوردهای صورت گرفته در زندان‌ها، این اعمال را  «جنایت» دانست و تاکید کرد که تنها تعطیلی یک بازداشتگاه برای توجیه رفتارهایی که با زندانیان شده، کفایت نمی‌کند.حمد خاتمی، رییس جمهوری پیشین ایران، در دیدار با فراکسیون اقلیت مجلس با انتقاد شدید از برخوردهای صورت گرفته در زندان‌ها، این اعمال را  «جنایت» دانست و تاکید کرد که تنها تعطیلی یک بازداشتگاه برای توجیه رفتارهایی که با زندانیان شده، کفایت نمی‌کند.محمد خاتمی در  این دیدار ضمن تقدیر از تلاش نمایندگان اقلیت مجلس  برای پیگیری حوادث اخیر، از اینکه تلاش‌های مجلس برای پیگیری رویدادهای اخیر عقیم می‌ماند گلایه کرده است.

آقای خاتمی گفت: «مساله این است که چرا مجلس که باید در راس امور باشد اقدام‌هایش به نتیجه نمی‌رسد؟ و چرا دست هیات منتخب مجلس برای رسیدگی به فجایع اخیر بسته می‌شود؟ و چرا حتی هیات منتخب ریاست محترم قوه قضاییه که دو سه هفته پیش خبر تشکیل آن داده شد اجازه نیافت کاری کند؟»

رئیس جمهوری پیشین ایران با اشاره به دستور آیت الله خامنه‌ای برای «رسیدگی» به  رفتارهای صورت گرفته با بازداشت‌شدگان گفت: «به هر حال با دستور ایشان برای برخورد با مسائل و فجایع، موقعیت تازه‌ای پیش آمده است و باید واقعا ابعاد فاجعه را بررسی کرد و با عوامل آن برخورد جدی شود.»

یکشنبه این هفته سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، اعلام کرد که رهبر جمهوری اسلامی «دستور تعطیلی یک بازداشتگاه را كه استانداردهای لازم برای حفظ حقوق متهمين را نداشت صادر كرده‌ است.»

سعید جلیلی همچنین گفته بود که آیت الله خامنه‌ای «به مسئولان دستگاه‌های مختلف دستور داده است تا چنانچه برخلاف موازين به كسی فشاری وارد شده يا ظلمی در حق كسی رفته به‌دقت بررسی و پي‌گيری شود.»

محمد خاتمی در ادامه در مورد دستور تعطیلی  یک بازداشتگاه  از سوی رهبر جمهوری اسلامی که بعد مشخص شد، بازداشت کهریزک بوده، گفت: «کافی نیست که گفته شود یک بازداشتگاه غیر استاندارد تعطیل شد؛ غیر استاندارد یعنی چه؟ یعنی مثلا هواکش آن درست نبود یا دستشویی‌ها تمیز نبوده است؟».

وی افزوده است:«خیر!جنایت‌هایی رخ داده است؛ جان‌هایی باخته شده است و رفتارهایی با جوانان و زنان و مردان عزیز صورت گرفته است که وقتی در زندان‌های در دست بیگانگان صورت م‌ گیرد همه بر آشفته می‌شوند و فریاد می‌زنند و امروز باید با این مسائل برخورد شود.»

محمد خاتمی در ادامه سخنرانی خود برای نمایندگان فراکسیون اقلیت با  اشاره  به  «خون‌های ریخته شده» و  «آسیب‌های روحی و مادی» به خانواده‌ها گفت: «ملت مورد اهانت قرار گرفته است، رفتارهای بد و غیر قانونی و غیر شرعی با مردم و با بازداشت‌شدگان صورت گرفته است که اینها همه باید ریشه‌یابی و حقیقت هم برای مردم روشن شود و هم با ریشه قضایا برخورد جدی شود.»

رئیس جمهوری پیشین ایران با انتقاد از «اعتراف‌گیری» در بازداشت‌گاها و نیز کشته شدن شهروندان گفت: «اگر یک قطره خون هم اگر ریخته شود فاجعه است؛چه رسد به آنچه رخ داده است.»

وی در بخشی دیگر از سخنان خود رفتارهای صورت گرفته با معترضان انتخاباتی را «وحشیانه» خواند و تصریح کرد که شرایط به گونه‌ای شده که به گفته او «اتهام زنندگان و غوغاگران با امنیت خاطر به کار خود ادامه می‌دهند».

محمد خاتمی همچنین با اشاره به حمله با خوابگاه دانشجویان تصریح کرد که ممانعت از «بررسی مساله‌ای مثل حمله وحشیانه به خوابگاه دانشجویان یا وضعیت زندانیان توسط مجلس جلوگیری می‌شود» به معنی «انحراف نظام» است.

محمد خاتمی  به نقش مجلس در قانون اساسی نیز  پرداخت و بحث استیضاح رئیس جمهوری را به میان کشید و گفت: «مجلس بالاترین جایگاه‌ها را دارد. تحقیق و تفحص در هر امور، استیضاح وزیران و حتی تصمیم‌گیری درباره صلاحیت و کفایت رییس جمهور از اختیارات مجلس است.»

وی همچنین پیشنهاد داد که برای بررسی رویدادهای اخبر هیات تحقیق و تفحص در مجلس تشکیل شود.

پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۲ خرداد که نتایج آن با اعتراض میرحسین موسوی و مهدی کروبی روبرو شد، هزاران نفر از  معترضان به ويژه در شهر تهران به خیابان‌ها ریخته و نسبت به اعلام پیروزی احمدی‌نژاد دست به تظاهرات مسالمت‌آمیز زدند.

در نخستین  نماز جمعه پس از انتخابات ریاست جمهوری، آیت الله خامنه‌ای با هشدار شدید به معترضان مسئولیت هرگونه خون‌ریزی را به عهده خود آنها دانست.  پس از این سخنرانی بود که دستگیری‌های مردم کوچه و خیابان شدت گرفت و  نیروهای انتظامی، بسیج و سپاه و لباس شخصی‌ها با شدت بیشتری با مردم برخورد کردند.

از آنجا که خانواده‌هایی قربانیان تحت فشار  نیروهای امنیتی از هرگونه اطلاع‌رسانی یا برگزاری مراسم  عزاداری منع شده‌اند آمار دقیقی از کشته‌شدگان در دست نیست.

اما برپایه برخی گزارش‌های منتشر شده شمار قربانیان بیش از رقمی است که  به طور رسمی اعلام شده است.  در این زمینه، وب سایت نوروز  نوشته بود:   به گفته یک شاهد عینی تنها در یکی از سردخانه‌های اطراف تهران در حدود ۳۰۰ جنازه دیده شده است.

از سوی دیگر   شماری از سازمان‌های بین‌المللی، گروه‌ها، احزاب، مراجع و شخصیت‌های سیاسی، در روزهای اخیر نسبت به وضعیت بازداشت‌شدگان انتخاباتی هشدار داده و  نسبت با رفتارهایی که با آنها می‌شود ابراز نگرانی شدید کرده‌اند.

در روزهای اخیر حسین علایی، رئیس سابق ستاد مشترک سپاه پاسداران، طی نامه‌ای  به نقل از پدر محسن روح‌الامینی افشا کرد که دهان این زندانی پیش از مرگ «خرد» شده بود.

رئیس جمهوری پیشین ایران همچنین به مناسبت بزرگداشت چهلمين روز درگذشت کشته‌شدگان حوادث بعد از انتخابات، با خانواده‌های چهار تن از آنها ديدار کرد.

بعد از ظهر و عصر روز پنجشنبه محمدخاتمی با حضور در خانه کشته‌شدگان اعتراض‌ها به نتايج انتخابات رياست جمهوری نسبت به آنها ادای احترام کرد و با همدردی با اين خانواده‌ها خواستار شناخت و برخورد «عوامل اصلی جنايات» است.

رئيس جمهوری پيشين ايران در اين ديدارها خواستار آن شد که مسئولان به تقاضای بحق خانواده‌های کشته‌شدگان، بازداشت‌شدگان و آسيب‌ديدگان بعد از انتخابات رسيدگی کنند.

وی که ابتدا در خانه سهراب اعرابی حاضر شده و با خانواده وی و خانواده‌های اشکان سهرابی و کيانوش آسا ديدار و گفتگو کرد.

مراسم چهلم کشته‌شدگان اخير به دعوت مهدی کروبی و ميرحسين موسوی، قرار بود که بعدازظهر روز پنجشنبه در بهشت زهرا برگزار شود که با ممانعت نيروهای انتظامی و امنيتی روبه‌رو شد. تجمعات پراکنده‌ای نيز برای برگزاری اين مراسم در اطراف مصلی تهران شکل گرفت که با برخورد نيروی انتظامی همراه بود.

در همين مورد عزيزالله رجب‌زاده، فرمانده نيروی انتظامی تهران گفت که روز گذشته ۵۰ نفر دستگير و تحويل مقام‌های قضايی شدند.

محمد خاتمی در ديدار با خانواده‌های کشته‌شدگان اظهار داشت: «چه خوب بود که سنت اربعين اين عزيزان را در اجتماعی بزرگتر که مطمئناً صدها هزار نفر در آن شرکت مي‌کردند اجرا مي‌کرديم که متأسفانه از اين امر جلوگيری کردند».

وی افزود که «بايد نسبت به جفايی که به مردم شده است و خون‌هايی که ريخته شده و رفتارهای نادرست و جنايت‌آميزی که صورت گرفته برخورد شود، خانواده‌های جانباختگان عزيز و بازداشت‌شدگان همه حق دارند که دادخواهی کنند و انتظار داريم که مسئولان داد آنها را بستانند».

هر چند هنوز منبع مستقلی آمار دقيقی در مورد تعداد کشته‌شدگان وقايع اخير منتشر نکرده است اما فرهاد تجری عضو کميته ويژه مجلس برای رسيدگی به مسائل بازداشت شدگان اخير در گفت‌وگو با روزنامه خراسان تعداد کشته‌شدگان حوادث پس از انتخابات رياست جمهوری را ۳۰ نفراعلام کرد.

منابع غير دولتی و سازمان‌ها و فعالان حقوق بشر در ايران تعداد قربانيان را بسيار بيش از اين می‌دانند.

محمد خاتمی در ادامه ملاقات خود با خانواده قربانيان اعتراض به نتايج انتخابات رياست جمهوری عصر روز پنجشنبه با خانواده مسعود هاشم‌زاده نيز ديدار کرد.دیدار محمد خاتمی با خانواده برخی جانباختگان حوادث اخیر


www.radiofarda.com


خاتمی: همه‌پرسی از مردم تنها راه حل است

در کهریزک آب را از زیر در می لیسیدیم

آیت الله منتظری:با بستن تنها یک بازداشتگاه نمی توانند مردم را “اغفال” کنند

Advertisements

3 پاسخ

  1. آن سید خندان که رود کوچه به کوچه
    در جیب ردایش بود یک بسته کلوچه

  2. این روزها که من و دوستانم با بعضی از کسانی که طرفدار احمدی نژاد هستند هم صحبت شدیم و متوجه شدیم این افراد هنوز جزو عوام هستند و حتی حوادثی را هم که با چشمان خودشان مناظره کردند باور ندارند و هنوز انسانهایی در این مملکت هست که دوست دارند با ذلت و خواری و تو سری خوری زندگی کنند و در اندیشه این هستند که نائب امام زمان رهبری انها را می کنند ولی زهی خیال باطل اما من امید دارم که روزی بهار آزادی فرا می رسد.
    دورود بر موسوی . ما پیروزیم با یاری خدا.روزی همه پیروزی حق بر باطل جشن خواهیم گرفت.ان شاءاله

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: