نوری: حکومتی که خود را اکثریت می‌داند از چه بیمناک است؟

عبدالله نوری، وزیر کشور دولت محمد خاتمی
عبدالله نوری، وزیر کشور دولت محمد خاتمی
۱۳۸۸/۰۴/۰۲

عبدالله نوری، وزیر کشور سابق، روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای ضمن اعلام شگفتی «همچون انبوهی از ملت ایران» از نتیجه انتخابات این پرسش را طرح کرد که دولت نهم که «خود را اکثریت می‌داند از چه بیمناک است؟» آقای نوری در بیانیه خود که در واکنش به ناآرامی‌های اخیر در ایران منتشر کرده با اشاره به اصل ۲۷ قانون اساسی ایران که «آزادی تشکیل اجتماعات را به رسمیت می‌شناسد» از دولت محمود احمدی‌نژاد که «مدعی ممتازترین دموکراسی در جهان است» می‌خواهد «همانند آنها رفتار کند.»

او می‌گوید: «در همه دموکراسی‌ها اجازه راه‌پیمایی یا اعتصاب یا تحصن را به اقلیت می‌دهند و مسئولیت حفظ امنیت از آن را نیز حکومت به عهده می‌گیرد.»

جمعه گذشته رهبر جمهوری اسلامی با یاد کردن از اعتراضات مردمی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری به عنوان «زورآزمایی خیابانی» و منتسب کردن آن به «دشمن» مسئولیت این اعتراضات را مستقیما «متوجه مشوقان و برگزارکنندگان» آنها دانست.

عبدالله نوری در بخشی از این بیانیه که می‌توان آن را دعوت مراجع و روحانیون به انتقاد از وضع موجود دانست می‌گوید که «آیا در قبال از دست رفتن آرمان‌های انقلاب و عزت ایران با بی‌تفاوتی نظاره‌گر هستم یا در حد توانم عمل می‌کنم؟»

او در ادامه با اشاره به واکنش بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، روح‌الله خمینی، به مسئله کاپیتولاسیون از قول او می‌گوید: «آن آقایانی که می‌گویند باید خفه شد، اینجا هم باید خفه شد؟… مرتکب کبیره است کسی که فریاد نکند.»

عبدالله نوری در گفته‌ای که به نظر می‌رسد پاسخی مستقیم به گفته رهبر جمهوری اسلامی باشد می‌گوید ابطال انتخابات «به هیچ عنوان بدعت نیست» و تاکید می‌کند که حتی به رغم حکم شورای نگهبان «رهبر می‌تواند از طریق مجمع تشخیص مصلحت نظام دستور اقدام دهد.»

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در نماز جمعه گذشته با تکرار این گفته خود که «برخی برنده‌اند و برخی بازنده» با لحنی عتاب‌آلود هشدار داد که «بنده زیر بار بدعت‌های غیرقانونی نخواهم رفت.» وی در ادامه گفت کسی نمی‌تواند از این بدعت‌ها به عنوان «اهرم فشار» علیه نظام استفاده کند.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو رقیب اصلاح‌طلب محمود احمدی‌نژاد در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، بارها از شورای نگهبان و دیگر مراجع جمهوری اسلامی خواستار ابطال این انتخابات و برگزاری انتخاباتی مجدد شده‌اند.

وزیر کشور دولت محمد خاتمی ضمن آن که «دستور گرفتن از خارج» یا «دنبال کردن انقلاب مخملی» را «سناریوهای شکست‌خورده و نخ‌نما» می‌خواند از مقامات جمهوری اسلامی می‌پرسد: «زندانی کردن ده‌ها اصلاح‌طلب، روشن‌فکر، نخبه سیاسی، فعال حقوق بشر، روزنامه‌نگار و دانشجو چه مشکلی را حل می‌کند؟»

او می‌افزاید: «طراحان این سناریوها مطمئن باشند تاریخ مصرف این دروغ‌پردازی‌ها و تهمت‌ها گذشته… و فاصله مردم با حاکمیت را بیش از پیش عمیق می‌کند.»

عبدالله نوری با اشاره به این که از این جهت شگفت‌زده است که «سرمایه عظیم اعتماد ملت به تاراج رفته» می‌گوید انتظار می‌رفت «به آرای مردم احترام گذاشته از آن حفاظت نمایند.»

این بیانیه از آن جهت اهمیتی دوچندان می‌یابد که عبدالله نوری خود از آغاز جوانی در تثبیت نظام جمهوری اسلامی مشارکت داشته و همان طور که خود می‌گوید پنج بار از طرف آیت‌الله روح‌الله خمینی به مسئولیت‌های مختلف منصوب شده، دو بار به وزارت کشور و دو بار به نمایندگی مجلس رسیده و در جنگ ایران و عراق نیز شرکت داشته است.

۱۳۸۸/۰۴/۰۲

عبدالله نوری، وزیر کشور سابق، روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای ضمن اعلام شگفتی «همچون انبوهی از ملت ایران» از نتیجه انتخابات این پرسش را طرح کرد که دولت نهم که «خود را اکثریت می‌داند از چه بیمناک است؟»

Advertisements

11 پاسخ

 1. آخي تو ميدوني حق چيه نه؟
  آخه بيچاره تو اگه نگران خون هاي به ناحق ريخته اي كه سكوت نمي كني و دست رهبرت رو چاپلوسانه نمي بوسي
  معلومه كه امثال شماها بايد راحت بخوابين تو كيسه اتون علي ترياكي حسابي تومان مي ريزه نوش جانت اگه مي توني بخور ؟؟؟و لي اگه واقعا مغ حق باشي كه نيستي و اسمت اصلا بهت نمي ياد به خونخواهي تو هم حركتي مي كني نه اين كه سنگ به سينه بزني
  مرغ حق يعني وارسته رها آزاد و فارغ از دنيا تو چه قدر رهايي تو كه تمام حرفت بوي تعلقه
  مرغ در قفس خودتو رها كن!!!

 2. تو اصلا مي دوني مرغ حق يعني چي لابد همون رهبر كثيفت غيرت خروسي رو برات تعريغ كرده خاك بر سر امثال شما كه نوكر و غلام حبقه به گوش يه مشت مفت خور گردن كلفتيد كه اداي آدم نحيفا رو در مياره( بدن نحيفي دارم اوه اوه اوه چه قدر گريه كردم)

  • شاید من ندونم مرغ حق یعنی چی ، اما مطمئن باش تو هم از حق چیزی نمیدونی ، یک کم ادب داشته باش ، من نه اونجوری که شما فکر میکنید طرفدار رهبرم ، نه گردن کلفت ، من فقط کشورم رو دوست دارم ، و خون های پاکی که برای امنیتش ریخته شد ، کاش ارزش این خون ها رو میدونستید.

 3. مرغ حق حالا تو که مثل خروس باغیرتی مراقب زن خودت باش یه وقت صیغه حاج آقایی نشه که به طریق حلال هر کار کثیفی رو درست جلوه میدن
  بی غیرت شما هایی هستین که از اسلام همین چیزا رو یاد گرفتین
  عین رئیستون هتاک و پرده در هستین و حرف های صد تا یه غاز می زنید بس کنید دیگه

  • اولاً که من رییسی ندارم ، فقط یک کم وجدان دارم،چیزی که تو یک ذره اش رو هم نداری ، حتی منطق هم نداری جواب من رو با منطق بدی ، حدث که توی دنیای واقعی هم ادب نداری ، بله میدونم اسلام دلخواه شما چیه ، فقط هر وقت کارتون گیر کرد ، خدا خدایی میکنه ، بعدش دیگه خدا بی خدا.

 4. من تعیرفی ندارم؟ یا طرفدارای امثال موسوی که تا یک کم آزادی بهشون داده میشه میریزن تو خیابونا و بزن و برقص راه میندازند؟ فقط دوست دارند این کلمه اسلامی از جلوی جمهوری برداشته شه تا روسریهاشون رو هم بردارند و خاک بر سر مسلمونی که اسلامش زورکی باشه ، کاش شوهر این خانوما اندازه خروس غیرت داشتند.
  یکی تعریف میکرد که یه نفر یک خروس رو از مرغاش جدا می کنه و خروس دیگه ای رو جاش میزاره ، اون خروس اولی ناله می کنه و همونجا میمیره ، وای به حال کسایی که از یک خروس هم کمترند.

 5. مشكل امروز ايران هم يه سري آدم هايي مثل شما ست كه عقده جنسي دارن و همه مسائل رو با هم قاطي مي كنند برات متاسفم كه هيچ تعريف ديگه اي از آزادي توي ذهنت نداري.

 6. تو شاه رو یکی میکنی؟
  اصلاً تاریخ رو خوندی تا حالا ؟
  قبل انقلاب اصلاً چیزی به مفهوم دموکراسی بود؟ شاه اینقدر جرات داشت که باید تو بدتارین جای شهر مشهد برای مردم سخنرانی کنه (تو بوی گند فاضلاب)
  خود تو اجیر کی هستی؟
  شما فقط آزادی جنسی میخواد ، اما خیلیا مثل من که ناموس دارند اینو نمیخوان.

 7. مثانه ي سگ رو هم بهش پيوند زدن تا حالا حالا ها زنده باشه و امثال نداها رو بكشه

 8. اگرزورآزمایی خیابانی وانقلاب مخملی نیست چراحامیان اروپایی وامریکایی وصهیونیستها(دشمنان اسلام وایران) مدافع آنها میباشد؟

  • خوش باش عمو جوون
   راستي از كجا حقوق مي گيري
   برو تاريخ رو بخوون زمان پهلوي هم به مبارزا مي گفتن اوباش
   تاريخ داراي تسلسله الانم جاي محمد رضا پهلوي علي خامنه اي نشسته
   كله پز برخاست سگ جايش نشست

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: