درخواست موسوی از مردم حین درگیری های شدید تهران

درخواست موسوی
درخواست موسوی

شاهدان عینی در تهران می گویند پلیس ایران برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از باتون، گاز اشک آور، دستگاه های آبفشان و تیراندازی استفاده کرده است.

یک خبرنگار بی بی سی گفت که در خلال درگیری میان تظاهرکنندگان و ماموران دولتی، مردی را که تیر خورده بود دیده است و شاهد تعدادی زخمی نیز بوده است.

میرحسین موسوی، نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری ایران امروز در جمع هواداران خود حاضر شد و از آنها خواست تا در صورتی که توسط مقام های دولتی بازداشت شد، دست به اعتصاب سراسری بزنند.

آقای موسوی همزمان در بیانیه ای خطاب به مردم گفته «همواره در کنار شما خواهم ماند.»

آقای موسوی در این بیانیه تاکید دارد که «هرگز اجازه نخواهم داد بر اثر عمل من جان کسی در معرض خطر قرار گیرد و در عین حال بر اعتقاد راسخ خویش مبنی بر باطل بودن انتخاباتی که گذشت و استیفای حقوق مردم پای می فشارم.»

این واکنشی مستقیم به رهبر جمهوری اسلامی بود که یک روز پیشتر گفت مسئولیت هرگونه اعتراضی متوجه نامزدهایی است که نتیجه انتخابات را قبول ندارند.

آقای موسوی از مردم خواسته که حرکات اجتماعی خود را بر اساس آزادی های مصرح در قانون اساسی و اصل امتناع از خشونت پیگیری کنند.

شاهدان عینی می گویند آقای موسوی در سخنان خود در خیابان جیحون تهران در نزدیکی خیابان آزادی که شاهد درگیری هزاران معترض با نیروهای دولتی بود گفته است که «آماده شهادت است» و به راهش ادامه خواهد داد.

درگیری های روز شنبه عمدتا زمانی آغاز شد که گروه های زیادی از مردم برای شرکت در تظاهرات به سوی میدان های انقلاب و آزادی سرازیر شدند اما به سد نیروهای امنیتی برخوردند.

از هفته گذشته و به دنبال اعلام نتایج انتخابات، شهرهای مختلفی در ایران شاهد اعتراضاتی بوده است. در برخی شهرهای ایران میان هواداران نامزدهای معترض با نیروهای امنیتی درگیری روی داد. بر اثر این درگیری ها تعدادی کشته و چندین نفر زخمی شده اند.

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران روز جمعه در سخنرانی شدیدالحنی به مردم هشدار داده بود از تظاهرات خیابانی خودداری کنند.

در اعتراضات روز شنبه در تهران، پلیس برای متفرق کردن معترضان از گاز اشک آور، باتون و ماشین های آب پاش استفاده کرد و گزارش های تائید نشده، حاکی از آن است که این درگیری ها کشته و زخمی بر جای گذاشته است.

شاهدان عینی گفته اند که صدای تیراندازی در تهران شنیده شده است. معترضان علیرغم ممنوعیت تجمعات امروز در خیابان ها ظاهر شدند و با پلیس درگیر شدند.

هزاران نیروی امنیتی که شامل تعداد زیادی نیروی بسیجی بوده است میدان انقلاب و حوالی دانشگاه تهران را به محاصره خود در آورده بودند. خبرنگاران می گویند مقام دولتی نسبت به روزهای پیش با شدت عمل بیشتری وارد عمل شده اند.

طبق گزارش ها معترضان از دست پلیس به کوچه و خیابان های اطراف محل تجمع گریختند و ضمن دادن شعارهایی علیه مقام های دولتی به طرف نیروهای امنیتی سنگ پرتاب کردند. آنها همچنین در خیایان ها آتش روشن کردند.

یک شاهد عینی به بی بی سی گفت در برخی از کوچه های منتهی به خیابان آزادی پلیس ضدشورش راه مردم را بسته بود اما در حداقل یک مورد فشار جمعیت چنان زیاد شد که پلیس اجازه عبور داد.

آسوشیتدپرس گزارش می دهد که علیرغم تلاش های پلیس و بسیج، یک بار حدود سه هزار نفر از تظاهرکنندگان موفق به تجمع در میدان انقلاب شدند و شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر دیکتاتوری» سر دادند.

یک شاهد عینی به رویتر گفت که تظاهرکنندگان یک ساختمان مورد استفاده هواداران محمود احمدی نژاد در جنوب تهران را به آتش کشیدند.

شاهد دیگری که در تظاهرات شرکت کرده بود در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفت: «روی خیابان خون زیادی ریخته شده بود. فکر می کنم بتوانیم به جرات بگوییم که خیلی ها مرده اند یا امشب خواهند مرد. ما کسانی را دیدیم که شدیدا زخمی شده بودند.»

شبکه های خبری خارجی از دادن گزارش عینی از تجمعات «غیرقانونی» منع شده اند بنابراین تایید این مشاهدات از سوی موسسات خبری ممکن نیست.

گزارش می شود که با فرارسیدن شب معترضان همچون شب های گذشته در اعتراض به نتایج انتخابات از پشت بام ها «الله اکبر» و «یا حسین، میرحسین» سر داده اند.

بیانیه جدید موسوی

آقای موسوی در بیانیه ای که همزمان با درگیری ها منتشر کرده، این پرسش را مطرح می کند که مردم می پرسند»چه باید کرد و به چه سو باید رفت».

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، می گوید که آنچه را به آن باور دارد با مردم درمیان گذاشته است.

آقای موسوی با شرحی از پیروزی انقلاب ایران در سی سال پیش در باره دلایل خود برای ورود به عرصه انتخابات می نویسد: «آمده بودم تا بگویم گریز از قانون به استبداد می انجامد، تا به یاد آورم که اعتنا به کرامت انسانها پایه های نظام را تضعیف نمی کند بلکه استحکام می بخشد.»

آقای موسوی با اشاره به انتقادهایی که به حامیان وی وارد شده می گوید: «چقدر بی انصافند کسانی که منافع کوچکشان آنها را وا می دارد تا این معجزه انقلاب اسلامی را ساخته و پرداخته بیگانگان و انقلاب مخملین بنامند.»

در این بیانیه با اشاره به اعتراض های گسترده نسبت به نتیجه انتخابات و نادیده گرفته شدن اعتراض ها آمده که اگر برای موج نارضایی های گسترده اجتماعی از بحران مدیریتی کشور، از طریق صیانت از آرای آنها پاسخ داده نشود و یا آنها نتوانند برای دفاع از حقوق شان به نحوی مدنی و آرام واکنش نشان دهند، مسیرهای خطرناکی در پیش خواهد بود.

آقای موسوی میزان تقلب و جابه جایی آرا را عظیم دانسته که به عقیده وی «آتش به خرمن اعتماد مردم زده است.»

آقای موسوی امروز شنبه از سوی شورای نگهبان به جلسه این شورا دعوت شده بود اما از حضور در این شورا امتناع کرد. او در این بیانیه می نویسد: «از ما خواسته می شود که در این شرایط شکایت خود را از طریق شورای نگهبان پیگیری کنیم، حال آنکه این شورا در عملکرد خود چه قبل، چه حین و چه بعد از انتخابات عدم بی طرفی خود را به اثبات رسانده است.»

این نامزد انتخابات همچنان بر این نظر است که باید این انتخابات باطل شود و انتخابات دیگری برگزار شود نه آنکه «با طرح احتمال خونریزی، مردم از هر گونه راهپیمایی و تظاهرات بازداشته شوند یا شورای امنیت کشور به جای پاسخگویی به سئوالات مشروع در خصوص نقش لباس شخصی ها در حمله به افراد و اموال عمومی و ایجاد التهاب در حرکت های مردمی، به فرافکنی بپردازد و مسئولیت فجایع به وجود آمده را بر عهده دیگران بگذارد.»

به گفته آقای موسوی، «ما در این راه با بسیجی رو به رو نیستیم، بسیجی برادر ماست. ما در این راه با سپاهی رو به رو نیستیم، سپاهی حافظ انقلاب و نظام ماست. ما با ارتش رو به رو نیستیم، ارتش حافظ مرزهای ماست و …. ما با کجروی های و دروغ گویی ها روبه رو هستیم و در پی اصلاح آن هستیم.»

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری به مقامات دولتی توصیه کرده برای برقراری آرامش امکان تجمع مسالمت آمیز را بر اساس قانون اساسی فراهم کنند، زیرا با ایجاد فضایی آزاد در رسانه ها دیگر » احتیاجی به حضور نیروهای نظامی و انتظامی در خیابانها نخواهد بود.»

شورای نگهبان که مسئول نظارت بر انتخابات است روز شنبه گفت که آماده است به طور تصادفی 10 درصد صندوق های رای را بازشماری کند. این شورا ابطال انتخابات با بازشماری کل آرا را رد کرده است.

پلیس راه های منتهی به میدان انقلاب، خیابان آزادی و میدان آزادی را بسته بود

پلیس راه های منتهی به میدان انقلاب، خیابان آزادی و میدان آزادی را بسته بود

www.bbc.co.uk/persian

At least 19 people died at Saturday in Tehran


Advertisements

13 پاسخ


 1. آیه 11 سوره رعد است که می فرماید «ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا بانفسهم»، (خدا وضع و حال هیچ قومی را عوض نخواهد کرد مگر آنکه انسانها به خودشان وضع و حال خودشان را تغییر دهند.)
  حضرت امام خميني مي‌فرمايد: «ولايت فقيه امتدادي است از حاكميت معصومان و عبارت است از حاكميت فقيه عادل كه صفات علم و فقاهت و تقوا و زهد و كارداني و مهارت در وجود او محقق گرديده است كه همه اين ويژگيها او را از استبداد و ديكتاتوري بازمي‌دارد.» ايشان اين معنا را با سخن خود چنين مورد تأكيد قرار مي‌دهد: «اسلام ديكتاتوري را محكوم و رد مي‌كند و ولايت را از حاكمي كه مي‌خواهد با ديكتاتوري حكومت كند، ساقط مي‌سازد حتي اگر آن حاكم فقيه باشد. اگر فقيه و حاكم از چهارچوب صفات علم و عدالت و گرفتن حق مظلوم از ظالم خارج شود، ولايت او خود به خود ساقط مي‌گردد.» حضرت امام (ره) فرمود : «جانم فدای تک تک این ملت».

 2. beri zire gel elahi ahmadi khare ke in hame javooono koshti!elahi bebinam oon rooozio ke hamatoono too meidoon azadi daar zadan!

 3. نترس نترس نترس. هر قطره خون ریخته شده تقاسش پس گرفته خواهد شد.هر جان داده شده هزارها جان دیگر را استقامت خواهد داد. در تاریخ دنیا هیچ دولتی با کشتن مردمش دوام نخواهد آورد حالا چطور این ظاهر مسلمانان دوام خواهند آورد .عزیزانم درخت آزادی با خون عزیزان و شهدا آبیاری میشود نه با آب. جنایات این قاتلان وسیلهٔ است برای آزادی مردم شجاع ایران. برای آزادی ملت ایران مقدس صد بار جان خواهم داد.

  هموطنان عزیزم: حضرت محمد با کفار جنگید امام حسین با کفار جنگید، آیا مردم مسلمان ایران کافرند چرا مردم مسلمان ایران قتل عام میشوند. بسیجی‌،پاسدار،ارتشی،دانشجو،بازاری ما همه ایرانی‌ و مسلمان هستیم. تاریخ نشان داده که هر دولتی که مردم خودش را به هر دلیلی‌ کشت از کار بر خواهد افتاد و حضرت عظما،احمدی‌نژاد،بسیج و غیره استثنا ندارند.خداوند از ظلم هیچ شخصی‌ نخواهد گذشت. به نام اسلام جوانها کشته شدند به نام اسلام خانوادهها داغدار شدند حالا چطور میشه باور کرد که خدا وجود ندارد.بسیجیهای عزیز،پاسداران از راه بدر شده دستهاتون را آغشته به خون معصومین نکنید.آزادی کلام،آزادی فکر و بیان انسان را کافر نخواهد کرد به اسلام و مسلمانان رحم کنید تا خداوند به شما رحم نماید.چاره ای‌ ندارم جز اینکه از ارتش مقدس بخواهم که این جنایات فقط به دست ارتش به انتها خواهد رسید.‌ای سرباز،ای نگهبان وطن ، به داد میهن و هموطنان برس.

  نقش آیات قرانی در پیشگیری از ناهنجاری‌های اجتماعی
  گاهی در جامعه اتفاق می افتد که شاهدین یک امر بدون در نظر گرفتن رضایت خداوند ورعایت حق مردم از شهادت واقعی کتمان می کنند وبهانه آنها این است که اگر حق مردم هم تضییع می شود ولی آنها خودر ا به دردسر نیندازند در صورتیکه در ایات زیر اشاره شده که کتمان شهادت یک عمل طالح وزشت است :۱۴۰و۱۴۶و۲۸۳بقره و۱۰۶مائده و۳۳انعام

  rooheneda@gmail.com

 4. مرگ بر خیانتکار ، مرگ بر منافق ، تو که خودت باعث این همه قتل عامی ، و هیچ چیزی از قانون نمیدونی ، حقت مرگه ، یا شاید بیشتر از مرگ ، آقای موسوی ، تو چوری اون دنیا میتونی جواب این همه خونی که ریختی رو بدی ، دو تا گروه از جوونای ساده رو ریختی توی خیابونا و با هم درگیر کردی فقط به خاطر قدرت ، مگر این دنیا چی داره که حاضری به خاطرش این همه جوون رو به کشتن بدی؟
  اما اگر منظورتون از فرهنگی بازیگر ها هستند ، خودتونم میدونید که 90 درصد بازیگرا از لجن کثیف ترند ، هر سال زن چندین مرد میشن و با همه مثل شوهراشون حرفا میزنند ، هیمن بازیگرا بودند که استحکام کانون خانواده رو از ما گرفتند ، به بهوونه سرگرم کردن ما.

 5. موسوی یه خیانت کاره خودتونم میدونین ولی نمیخواین باور کنین.فقط خوشحالم که 4 سال دیگه نمیتونه رای اعتماد بگیره.خدایاااااا شکرت.موسوی خاتمی همشون دست نشونده ی امریکاهستن شک نکنین

 6. دوستان فقط یه هفته دیگه!فقط یه هفته!به خدا دارن کم میارن!قدرت ما خیلی بیشتر از ایناس که فکر میکنن!وعده ی دیدار توی خیابونای تهران!
  اندکی صبر سحر نزدیک است!

 7. همه تون خیلی دردتون گرفته بابا ما 25 میلیونیم چه بخواید چه نخواید شماها همون کسایی هستید که امام حسینو کشتید

 8. اقای موسوی اگر می خواهی به اصطلاح خودت درمملکت بی قانون رئیس جمهور شوی پس چرا از ائمه وجوانان مایه میگذاری آیا ریاست این قدر شیرین است که باید برای ان شهید فدایت کنند

 9. اين خبر اصلا» صحت نداره… يعني آقاي موسوي اصلا» در خيابان جيحون حضور نداشته… براي اطلاعات بيشتر به سايتwww.ghalamnews.ir ، سايت هواداران مهندس مير حسين موسوي مراجعه كنيد و به اخبار اينجور سايتهاي غيررسمي اعتماد نكنيد.

 10. بلاخره اين حكومت جنايتكار اين مخالفت ها رو سركوب مي كنه اما اين خونها بلاخره دامن اين رهبران سفيه و قاتل رو مي گيره
  به اميد اون روز

 11. مردم باید از حضور در خیابانها خودداری کنند چون هیچکس نمیتونه جلوی قلدرهای مزدوری مثل بسیج بایستد در ضمن میر حسین عزیز نیز وفاداری خود را به مردم نشان داده است
  به امید اینکه آسمان این وطن روزی شاهد پرواز آزادانه پرستوهایش باشد
  میر حسین دوستت دارم

 12. من دیروز در تظاهرات بودم و با چشمان خودم تمام این فجایع رو دیدم ، فقط می تونم بگم که این کارها از یک مشت حیوون بر می آید طرفداران موسوی همه از اقشار فرهنگی بودند ولی بسیجی ها یک مشت لات بی سر و پا و اوباش گدا بودند که با وعده پست و مقام هموطن های خودشون را با باتوم با زنجیر موتورهاشون و با گلوله می زدند، هر کسی با یک نگاه می تونه این رو بفهمه ولی آدم های احمق و پست نمی تونن با هر وسیله ای و همیشه به مردم حکومت کنند. بالاخره جواب اعمال شنیع خودتون رو می بینید.

 13. ای خاک بر سر هر چی خاک بر سره
  من به کروبی رای میدهم و هیچ خری را قبول ندارم
  انشا الله که 4سال دیگه اقای دکتر جمالی بیاد و انتقام بگیرره

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: