زنان و گذر از سنت

Iranian-women-todayیکی‌ ازویژگی‌های جوامع سنتی‌ و عقب مانده، یا به تعبیری عقب نگاه داشته شده گرایش به مرد سا لاری است. ایران در این میان مستثنی نیست. در جامعه ایران تبعیض علیه زنان از فرهنگ و ساختار‌های اجتمایی‌ اقتصادی شروع و تا دولت و سیاست و محافل روشنفکری پیش میرود. جوامع رشد یافته تر از این وضعیت بیشتر فاصله گرفته اند هر چند ادعای رفع تبعیض و حذف آن بی‌ پایه مینماید.

آیا برای غلبه بر این دنیای مرد سالار می‌بایست ابر زن بود؟ یا ضد مذهب؟ یا ضد مرد و فمینیست؟

با تغییر در باورها و اندیشه‌های سنتی‌ و دینی می‌توان تا حدودی به برابری جنسیتی دست یافت، این به آن مفهوم نیست که جامعه ،خصوصا جامعه ایران با بافت
سنتی‌ مذهبی‌ را به سمت سکو لا ریسم سوق داد، هرچند اصلی‌ترین حوزه تبعیض و مرد سالاری،  نظام مبتنی‌ بر دین است.

بی‌راه نیست اگر بگو ایم که نیازمند سنت شکنی هستیم. سنت و عرف، با پیوند محکم دین و گاه بدون آن، خواستِ یا ناخواسته از سوی هر دو جنس پذیرفته شده است. نقش سنتی‌ زن وظایف خانه داری و همسر داری، مادر بودن و فرزند بودن را در بر می‌گیرد، نقشی‌ که بازده مالی به همراه نداشته و مستلزم تصمیم گیریهای مدیریتی نیست.مشارکت زنان در فعالیتهای اجتماعی در حوزه حقوق اجتمایی‌ آنان قرار دارد، اما عرف و فرهنگ قالب بر جامعه از موانع اصلی‌ زنان بشمار میاید. زنان به سبب همین عوامل اجتماعی و فرهنگی‌ از سرمایه اجتمایی‌ کمتری برخوردار اند و نبود این سرمایه اجتمایی‌ که یکی‌ از مهمترین عوامل ارتقاع شغلی‌ است آنان را در رده‌های پایین بازار کار و مشاغل قرار میدهد.تحقیقات نشان میدهد در جوامع روستایی که درگیره مسائل و مشکلات مالی هستند و مردان روستا می‌بایست کوچ فصلی داشته باشند، زنان عهددار وظایف خانه و بیرون از خانه میگردند، مسٔولیتی که با دشواری‌هایی‌ همراه است اما همین مسئولیت اجباری به این دست از زنان نسبت به دیگر زنان روستایی حس اعتماد به نفس داده و تجربه‌های مدیریتی خوبی‌ را برای آنان به ارمغان میاورد و معمولا این دست از زنان با موفقیت این دو ره‌ از مسئولیت را سپری می‌کنند. با این وجود، آنان فا قد پایگاه اقتصا دیند.

در جوامع شهری زنان مدیر از پایگاه اجتمایی‌ -اقتصادی بالا و از خانواده‌هایی‌ با ساختار دموکراتیک و مشارکتی برخواسته اند، که این نوع از خانوادهها درصد کمی‌ از جامعه را تشکیل میدهند. اگثر خانوادهها عمدتاً ساختار تساهل گرا یا اقتدار گرا داشته و بافت سنتی‌ مذهبی‌ شدیدی در آنان دیده میشود ،که همین امر گذر از سنت به مدرنیته را مشکل می‌سازد. جامعه نیازمند نگاهی‌ نقادانه با جمعیتی نقد پذیر است. بزرگترین موانع  تحقق آزادی و برابری، موانع فرهنگی‌ و ساختار ذهنیتی افراد است. آنچنان که دغدغهای زنان بر پا یه ملاحظات عرف و سنت بود ه و خواستار قالب‌های محدود و محصور اند. و تعداد کمی‌ از آنان از این چارچوب تعریف شده فراتر میروند. هر چند که اینان نیز با ذهنیت عرفی و درونی شده خودشان در جدل اند و هم با قضاوتها و داوری‌های جامعه، یعنی‌ مبارزه‌ای در درون و بیرون.

آنان نیازمند تابو شکنی اندیشه‌های فردی خویش اند. تا کنون امتیازاتی به آنان داده شده ، که این امتیازات داده شده به راحتی‌ سلب شدنیست. زنان نیازمند دستاوردهای خویش اند.

شکاف آغاز شده است و هر روز در حال افزایش است.گروهی که خواهان حفظ سنت و عرف اند، از آن به «پدیده تغییر ارزش‌ها «یاد میکنند. معیارها رخ مینماید و مقایسه آغاز میشود. معیارهای سنتی‌ و مذهبی‌ پرنگتر از همیشه، میزان و مقیاس فاصله نسل زن امروز با آنچه که شرایط یک جامعه سالم و آار ما نی‌ است، میگردد.مذهب از تمام اهرم‌های خود برای مهار این تغییر بهره میجوید، اما تغیرات رخ میدهد.

زنان امروز تخصص دارند و این برای آنان منافعی چون حمایتهای اجتمایی‌، عزت نفس بالا و دسترسی‌ به منابع ارتباطی‌ را در بر دارد. بدین ترتیب با تقویت زمینه‌های اشتغال و آموزش می‌توان بستری برای زیست عقلانی تر فراهم نمود که همین به نوبه خود گرایش به عرف و سنت را کاهش خواهد داد. مطمئنا زنان تا رسیدن به پستهای بالا و قرار گرفتن در بالای هرم به تلاش بیشتری نیاز دارند. تکیه به نیروی عقل انسانی‌ و گسترش دامنه خرد ورزی و خرد انتقادی، بلوغ فکری و اجتمایی‌ مردم، آموزش،تلاش هویت مٔد آار- دموکراسی خواهانه- قالب شکن و ارتقاِ آگاهی جمعی از عواملی است که میتواند به ساختار سالم و دمکرتیز ه نهادهای حکومتی، اجتمایی‌ بیانجامد.

نیلوفر ثابتیان

از نوشته‌های فرستاده شده به وبسایت


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: